Češi jsou nejpilnějšími evropskými čtenáři

0:00
/
0:00

Často se mluví o tom, jak se v Česku málo čte. To ale vyvrací nejnovější výzkum americké agentury NOP World - podle něj jsou Češi největšími čtenáři Evropy. Průměrný Čech stráví nad knihou 7,4 hodiny týdně. A co Češi nejraději čtou? Takovou otázku položila Martina Lustigová zákazníkům v jednom pražském knihkupectví.

"Takové dobrodružné knihy. A životopisy."

"Asi historické romány."

"Tak já většinou kuchařky, protože ráda vařím."

"Životopisné romány, dokumentární knížky a také filosofické knížky, takové s duchovním rozměrem."

"Cestopisy."

Jak je vidět, Češi si z nepřeberné nabídky knih vybírají leccos. Ostatně opravdu mají z čeho vybírat - v Česku denně vyjde na čtyřicet titulů. Český čtenář je o nich také velmi dobře informován. Více už známý pražský knihkupec Vratislav Ebr:

"Jednak je bezvadná propagace v tom smyslu, že mnoho nakladatelů si dělá své ediční plány. A ty jsou dobře udělané. Pak u nás každý týden vycházejí dva časopisy se seznamy knih. Jsou to Knižní novinky, ty ještě mnozí pamatují, když kdysi dávno vycházívaly, původně zadarmo, pak za dvacet haléřů, pak za padesát haléřů, ale dnes už se zase dávají zadarmo. A stejně tak zadarmo je i ten druhý časopis, který se jmenuje Knihy roku 2005. Takže ti, co už jsou znalí knih a vůbec toho, jak se kniha může dostat do rukou čtenáře, už si tyto dva časopisy vyhledávají. K nim se řadí ještě K revue, to je měsíčník."

A co Češi nejčastěji čtou?

"Podívejte, to by se mohlo možná vzít od atlasů. Bedekry, atlasy, mapy - o ty je ohromný zájem. A to prozrazuje, že Češi cestují, putují po Čechách a putují i po světadílech. A k tomu čtou i doplňující literaturu. Samozřejmě se nezapomíná na beletrii. Kdybyste se zeptala na beletrii a mluvíme-li o českých autorech, tak třeba z žen se hodně prodává herečka Ivanka Devátá a její milé knížky fejetonů, které moc rád čtu. Těch už je mnoho. Mohu říci, že je na třetím místě v počtu napsaných fejetonů - na prvním místě je Jan Neruda, ten napsal přes pět tisíc fejetonů, pak by to byl Rudolf Křesťan, a jako třetí tedy Ivanka Devátá. A taky je tady Iva Hercíková, Halina Pawlovská. A abych taky řekl pánskou společnost, tak samozřejmě hodně je čten Michal Viewegh, už třeba méně autor, který se hodně četl kdysi a něco znamenal, tedy Vladimír Páral. Někteří autoři už jsou tolik známí ve čtenářských veřejnostech, třeba Bohumil Hrabal, že už se tolik neprodávají. Ale neříkám, že by se neprodávali."

Myslíte, že Češi více knihy kupují nebo raději chodí do knihovny?

"Potvrzuje se domněnka, že hodně lidí přechází do půjčoven, kde si za velmi nízký poplatek mohou půjčovat knihy - určitý počet, třeba tři na týden, a po celý rok. A jsou tu pravidelní čtenáři, kteří si chodí půjčovat, protože vědí, že detektivku od McBaina za 250 korun, si přečtou jen jednou. Tak proč si ji kupovat! Radši jdou do knihovny, přečtou si ji a vrátí. Čili do knihoven chodí hodně lidí, zvýšil se počet čtenářů. A tím si odpovídáme na otázku, jestli lidi čtou. Čtou!"