Češi porazili Nizozemsko a jedou na evropský fotbalový šampionát do Portugalska

Milan Baroš (uprostřed) si obhazuje nizozemského brankáře a nasazuje ke třetímu gólu, foto: ČTK

Češi jedou do Portugalska na Euro 2004. Fotbalová reprezentace porazila v Praze na Letné Nizozemsko 3:1 a jako první tým si zajistila přímý postup na fotbalový šampionát. Atmosféra po zápase byla skvělá. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.

Milan Baroš (uprostřed) si obhazuje nizozemského brankáře a nasazuje ke třetímu gólu, foto: ČTK
Příznivci fotbalu nemluvili celý den o ničem jiném. Do Prahy se sjížděli fanoušci z celé republiky a nechyběli ani stovky Nizozemců v oranžových barvách. Čechy do Portugalska posunul už výborný první poločas. V 15. minutě v pokutovém území fauloval nizozemský záložník Edgar Davids Karla Poborského. Viděl druhou žlutou kartu a nařízený pokutový kop proměnil Jan Koller. Nizozemci vyvíjeli stále větší tlak, ale z rychlého protikútoku dal gól Karel Poborský. Druhý poločas byl napínavý, protože soupeř snížil díky trefě Van der Vaarta, ale více už nestihl. V nastaveném čase pak o postupu rozhodl Milan Baroš. Klíčový moment přiblížil posluchačům sportovního komentátor Ondřej Prokop.

"Van der Saar ještě není v brance a Milan Baroš postupuje. Milan Baroš a před ním prázdná branka a Milan Baroš zvyšuje na 3:1! Je rozhodnuto! Česká republika postoupí na evropský šampionát do Portugalska, který se bude hrát v příštím roce."

Fotbaloví fanoušci oslavovali 10. září večer na Václavském náměstí v Praze výhru nad Nizozemskem, foto: ČTK
Hráči padají k zemi a celá Letná vstává. Tým se objímá a s operním pěvcem Křížem si zopakuje hymnu. Hobla pak dostává od svých svěřenců trenér Karel Brückner. A začínají oslavy. Ty propukají naplno i v mnoha českých hospůdkách, kde se fotbal sledoval, i na zaplněném Staroměstském náměstí, kde fanoušci fotbal sledovali na velkoplošných obrazovskách.

"Je to fakt skvělý.... super, paráda.... výborný 3:1, to jsem nečekal.... super... radujeme se, Čechy!!!"

Fotbalové utkání roku dopadlo pro českou reprezentaci nejlépe, jak mohlo. Kapitán Pavel Nedvěd pochválil všechny své spoluhráče za předvedený výkon:

Český reprezentant Jan Koller (uprostřed) se raduje se spoluhráči z výhry nad Nizozemskem, foto: ČTK
"Bylo vidět, že to moc chceme, bojovali jsme až na doraz, nebylo to vůbec lehké utkání. Je třeba poděkovat hráčům, odvedli velký výkon. Za tu hru i za ty výsledky, co jsme předváděli, si myslím, že jsme si to zasloužili. Stáli všichni při nás a věřili mužstvu, které může udělat ještě velké věci."

Český tisk v záplavě chvály vyzdvihuje především skvělý výkon Karla Poborského, který zařídil penaltu, vstřelil druhý gól a na třetí přihrál Milanu Barošovi. Kromě Česka si cestu na šampionát zajistily ještě tři další týmy - Francouzi, Bulhaři a hráči Švédska.