Česká obchodní inspekce pátrá v klenotnictvích po falešných perlách

perly.jpg
0:00
/
0:00

V Praze se objevili falešní prodejci perel. Proto Česká obchodní inspekce kontrolovala pražská klenotnictví. Podnětem ke kontrole s příznačným názvem Perla byly četné stížnosti, které přišly i od zahraničních turistů. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.

Podle znalců jsou imitace perel vyrobeny z plastu, který je pokryt speciální hmotou připravenou z rybích šupin. Kdo na falešné perly první upozornil, to je otázka pro ředitele České obchodní inspekce Jiřího Pěkného?

"Na konci měsíce května jsme dostali písemný podnět od stěžovatelky, která si koupila dle deklarace prodávajícího pravou perlu a když ji donesla do opravy, tak jí řekli, že se jedná o obyčejnou perlu, která je de facto bižuterie. Dostali jsme tento podnět a koupili v té provozovně stejnou perlu. Soudní znalec prokázal, že se jedná o imitaci."

Má vůbec běžný spotřebitel šanci odhalit, že je to imitace?

"Velice malou, protože ty umělé perly jsou dělané tak kvalitně, že to pozná zlatník."

Jak je rozdílná cena pravé a falešné perly?

"Tu první perlu, co jsme odebírali, tak tam byla cena 3100 korun za kus a opravdová cena té perly byla okolo 200 korun. To je obyčejná bižuterie."

Sešlo se vám více stížností?

"Ano, sešly se nám stížnosti od zahraničních turistů, kteří zde v České republice nakoupili jednak různé perly, drahokamy a další věci a potom zjistili, že se nejedná o pravé perly, že se jedná o falzifikáty."

Jak byla rozsáhlá kontrola, kterou jste provedli?

"Kontrola pořád probíhá. Začátek té akce byl takový, že ve stejný okamžik proběhly na třech vytipovaných místech v Praze odběry podobných perel."

Jak velká může být pokuta?

"Až do výše jednoho milionu korun. V těchto případech dáváme velice vysoké pokuty z toho důvodu, že se jedná o řádově až dvacetinásobné předražení a nedělá to vůbec dobré jméno České republice v zahraničí."

Kontroly budou probíhat celoročně. Zatím je v šetření, zda prodejci věděli, že se jedná o falzifikáty. Vyšetřování bude záviset mj. na posudku znalce, který sdělí, jestli se jedná o takový podvrh, který by prodávající měl poznat.