Česká obchodní inspekce pátrá v klenotnictvích po falešných perlách
V Praze se objevili falešní prodejci perel. Proto Česká obchodní inspekce kontrolovala pražská klenotnictví. Podnětem ke kontrole s příznačným názvem Perla byly četné stížnosti, které přišly i od zahraničních turistů. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.
"Na konci měsíce května jsme dostali písemný podnět od stěžovatelky, která si koupila dle deklarace prodávajícího pravou perlu a když ji donesla do opravy, tak jí řekli, že se jedná o obyčejnou perlu, která je de facto bižuterie. Dostali jsme tento podnět a koupili v té provozovně stejnou perlu. Soudní znalec prokázal, že se jedná o imitaci."
Má vůbec běžný spotřebitel šanci odhalit, že je to imitace?
"Velice malou, protože ty umělé perly jsou dělané tak kvalitně, že to pozná zlatník."
Jak je rozdílná cena pravé a falešné perly?
"Tu první perlu, co jsme odebírali, tak tam byla cena 3100 korun za kus a opravdová cena té perly byla okolo 200 korun. To je obyčejná bižuterie."
Sešlo se vám více stížností?
"Ano, sešly se nám stížnosti od zahraničních turistů, kteří zde v České republice nakoupili jednak různé perly, drahokamy a další věci a potom zjistili, že se nejedná o pravé perly, že se jedná o falzifikáty."
Jak byla rozsáhlá kontrola, kterou jste provedli?
"Kontrola pořád probíhá. Začátek té akce byl takový, že ve stejný okamžik proběhly na třech vytipovaných místech v Praze odběry podobných perel."
Jak velká může být pokuta?
"Až do výše jednoho milionu korun. V těchto případech dáváme velice vysoké pokuty z toho důvodu, že se jedná o řádově až dvacetinásobné předražení a nedělá to vůbec dobré jméno České republice v zahraničí."
Kontroly budou probíhat celoročně. Zatím je v šetření, zda prodejci věděli, že se jedná o falzifikáty. Vyšetřování bude záviset mj. na posudku znalce, který sdělí, jestli se jedná o takový podvrh, který by prodávající měl poznat.