Česko a Rusko podepsaly kontrakty za 54 miliard korun

Dmitrij Medveděv (vpravo) a Václav Klaus, foto: ČTK

Česko a Rusko podepsaly kontrakty za 54 miliard korun, mimo jiné o stavbě železnice na Urale či smlouvu společnosti Alvel na dodávky jaderného paliva. Stalo se tak během návštěvy ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. Ten navštívil Prahu opět po necelých dvou letech. Loni na jaře zde podepisoval smlouvu o jaderném odzbrojování s prezidentem USA Barackem Obamou. Tentokrát jednal se svým protějškem Václavem Klausem a na programu bylo kromě podpisu celého balíku smluv, také prohlášení o partnerství pro modernizaci.

Václav Klaus s manželkou Livií společně s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem a jeho manželkou Světlanou při prohlídce knihovny Strahovského kláštera,  foto: ČTK
Letadlo s ruským prezidentem dosedlo na ruzyňské letiště ve středu krátce po osmé večer. Václav Klaus s chotí Livií přivítali ruského prezidenta Dmitrije Medveděva a jeho manželku Světlanu netradičně ve Strahovském klášteře, kde je čekala společná večeře. Klášter připravil také prohlídku se zaměřením na historické tisky, které mají spojitost s Ruskem. Druhý den přijel ruský prezidentský pár na Pražský hrad. Po hymnách obou zemí pozdravil prezident Medveděv vojsko hradní stráže.

O bezpečnost návštěvy se starají na čtyři stovky policistů. Program ruského prezidenta byl rozpočítaný na minuty. Návštěva byla navýsost pracovní, řekl na tiskové konferenci po jednání český prezident Václav Klaus. Uvedl, že se Rusko a Česko osvobodily od zátěže minulosti.

"Tato návštěva je signálem našeho oboustranného zájmu o naše přátelské vztahy. Vztahy, jak v jednu chvíli při našem rozhovoru prezident Medveděv řekl, už byly deideologizovány a kterým se daří, aby se zbavovaly takové té nelehké zátěže minulosti."

Jednání se dotkla celé řady oblastí. Hovořilo se mimo jiné o dostavbě jaderné elektrárny Temelín. O tu usilují také americký Westinghouse a francouzská Areva. Český prezident Dmitrije Medveděva ubezpečil, že Česko má zájem, aby proces výběru zahraničního partnera byl maximálně férový, transparentní a spravedlivý.

Dmitrij Medveděv  (vpravo) a Václav Klaus,  foto: ČTK
"Dodal bych k tomu jedině snad to, že v nabídce ruské strany vidím pozitivní aspekt v tom, že z těch tří nabídek pravděpodobně nabízí relativně nejvyšší podíl možnosti podílení se českých firem na subdodávkách. Ale definitivní nabídky nebyly předloženy."

Oba prezidenti hovořili také o zahraničních otázkách. Dmitrij Medveděv je znepokojen problémy eurozóně. Oba prezidenti v úvodu tiskové konference žertovali o tom, že by Rusko kvůli evropské dluhové krizi mohlo převést své devizové zásoby eur do českých korun. Medveděv k tomu podotkl, že by na to nemusely české koruny stačit.

Dotazy se stočily i k dalším tématům - a to ruským parlamentním volbám. Medveděv připustil, že volby mohly provázet nedostatky. Volby kritizoval v tisku český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Následný zásah policie proti demonstrantům označil za nepřiměřený. Prezident ruské volby nekomentovat nechtěl.

Těžiště návštěvy však bylo ekonomické, část smluv se podepisovala před kamerami těsně před tiskovou konferencí. Jedna z nich se týká stavby železnice na Uralu. Na té se bude za 40 miliard korun podílet brněnská firma OHL ŽS, uvedl v České televizi František Masopust výkonný ředitel Komory pro hospodářské styky se Společenstvím nezávislých států.

"Předpokládá se výstavba přibližně 700 kilometrů železnic. Česká strana tam má přibližně polovinu a jsou to tři úseky. Tato železnice má být spojnicí mezi nalezišti surovin a zpracovatelskými závody. My máme zájem o modernizaci těchto závodů. To je prostor pro české strojírenské firmy."

František Masopust
Uzavřeny byly i další kontrakty a to na výstavbu paroplynových elektráren, brněnská společnost Alta postaví na Urale chemický závod. Mimořádně důležitá je i smlouva na modernizaci oprav vrtulníků, dodal František Masopust.

"Ta smlouva vypadá velmi nenápadně. Nějaké letecké opravny budou opravovat a modernizovat ruské vrtulníky. Jenže když si uvědomíte, že Rusko je jeden z největších exportérů zbraní na světě, když si uvědomíme, že ruské vrtulníky létají v desítkách zemí světa a ty země nemají právo ty stroje modernizovat, tak ten kontrakt je úžasný."

Návštěva ruského prezidenta má i kulturní rozměr. Václav Klaus a Dmitrij Medveděv mají na programu zahájení výstavy z kremelských sbírek, která v Česku poprvé ukáže exponáty z někdejšího carského pokladu, mimo jiné žezlo a další symboly moci prvního ruského cara z dynastie Romanovců.