Česko odmítá francouzský i jiný protekcionismus

Vlnu nevole vyvolal mezi komentátory a analytiky výrok francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, že by výroba aut francouzských značek měla být stažena z Česka zpět do Francie. Prezident prý už na svém požadavku netrvá. Přesto je Sarkozyho nápad považován za další z řady nebezpečných snah o obnovení národního protekcionismu, které se objevují v různých částech světa. Blíže k tomu Zdeněk Vališ.

Martin Říman,  foto: autor
Na rozdíl od komentátorů se čeští politici k prohlášení francouzského prezidenta postavili spíše umírněně. Ministr průmyslu Martin Říman nepředpokládá, že by automobilka TPCA v Kolíně mohl z Česka jen tak odejít. Přesto jsou podle něj takové výroky ukázkou jistého trendu.

„To prohlášení působí tak trochu úsměvně, je ale svým způsobem velmi nebezpečné. Ukazuje to, že protekcionismus ve světě sílí.“

Stínový ministr průmyslu ČSSD Milan Urban chápe Sarkozyho výrok jako snahu bodovat u francouzské veřejnosti..

„Myslím, že je to spíše politické prohlášení, že je to určitý národní, politický kalkul.“

Milan Urban,  foto: autor
Asi nejostřeji reagoval v prvním okamžiku premiér Mirek Topolánek. Podle něj Nicolas Sarkozy svým „neuvěřitelným“ výrokem vážně ohrozil ratifikaci Lisabonské smlouvy v českém parlamentu. Nahrál totiž jejím odpůrcům, kteří se obávají, že po přijetí smlouvy se malé státy unie ocitnou v područí velkých států. Francouzský tisk píše, že právě premiér Topolánek přiměl Sarkozyho, aby svůj požadavek potichu stáhl. Velmi tvrdě reagovala Hospodářská komora. Ta dokonce v prohlášení uvádí, že Sarkozy dal vlastně nepřímo signál k demontáži Evropské unie. Předseda české sekce Mezinárodní obchodní komory Jaromír Drábek říká, že jde o ohrožení principů, na kterých stojí Evropská unie.

„Už ta samotná Sarkozyho myšlenka je velmi nebezpečná, protože jasným způsobem narušuje principy, na kterých je postavena Evropská unie. Přece na tom, že každý podnikatel, každý podnik si vybírá prostředí, ve kterém chce podnikat, to znamená, že své pobočky může umístit kdekoliv po celé Evropské unii, je založen jednotný trh Evropské unie. Pokud přichází i jen myšlenka, že by tento princip měl být narušován, je to pro budoucnost velmi nebezpečné, protože potom může následovat lavina takového podobného chování od ostatních států, nejen od Francie.“

Jaromír Drábek si myslí, že naši představitelé by měli trvat na tom, aby se Sarkozyho výrok stal předmětem celounijní diskuse. Už proto, že Česko nyní stojí v čele unie.

Jaromír Drábek,  foto: autor
„Právě z toho titulu, že Česká republika předsedá Radě Evropské unie, si myslím, že v tuto chvíli by bylo svolat jednání skutečně na nejvyšší úrovni a požádat prezidenta Sarkozyho, aby jasně vysvětlil, co tím měl na mysli, aby všechny členské země Evropské unie potvrdily, že i v případě ekonomické krize trvají na tom, že jednotný evropský trh je jeden ze základních pilířů Evropské unie.“

Tomáš Ježek,  foto: autor
Česko už také svolává mimořádný summit šéfů států a vlád zemí Evropské unie k současné finanční krizi. Podle ministra financí Miroslava Kalouska by ze summitu mělo vzejít jasné ne protekcionismu. Ekonomové uvádějí, že rostoucí počet různých návrhů na protekcionistická opatření připomíná reakci na velkou hospodářskou krizi v 30. letech minulého století. Bývalý ministr privatizace a šéfa Fondu národního majetku docent Tomáš Ježek z Vysoké školy ekonomické tvrdí, že svět opakuje staré chyby.

„Analýzy protekcionismu ze třicátých let jasně ukázaly, že to tehdejší krizi nejen nezachránilo, ale ještě prohloubilo. Je to součást všech dobrých učebnic. A přesto se to znova a znova opakuje. Lidé jsou zřejmě nepoučitelní. Kdekdo začne myslet akorát na sebe a zapomene na ty velké hodnoty zejména křesťanské civilizace, které nám říkají, že máme uvažovat z dlouhodobého hlediska a že ta krátkodobá hlediska většinou vedou do pekel.“

Nejvíce samozřejmě na protekcionismus doplácejí malé země se široce otevřenou ekonomikou, jako je právě Česko. Tomáš Ježek chválí českou vládu, že odolává populistickým tlakům, neztrácí hlavu a „neblázní“ jako některé jiné evropské země. Jmenovitě Ježek vyzdvihuje ministra financí Miroslava Kalouska, který se zuby nehty brání bezhlavému pumpování peněz do ekonomiky a tím i dalšímu zadlužování.

„Znovu bych na tomto místě chtěl pochválit pana ministra financí Kalouska, který si je vědom toho, že zadlužování je krátkodobým, ale nebezpečným lékem, protože problémy oddaluje, hází je do budoucnosti a přenáší je na bedra našich dětí.“