Český chirurg Bohdan Pomahač poprvé v USA transplantoval celý obličej
Pod vedením českého chirurga Bohdana Pomahače provedli lékaři z bostonské nemocnice první úplnou transplantaci obličeje v USA. Příjemcem byl stavební dělník, který před dvěma lety utrpěl vážné zranění při kontaktu s vedením elektrického proudu.
"Nejnáročnější bylo všechno načasovat tak, aby to kompletně a plynule proběhlo. A to včetně časového limitu, kdy transplantovaná tkáň může přežít bez krevního oběhu. V podstatě se jedná o to synchronizovat odběr tkáně z dárce s přenosem a připojením na příjemce. A do toho všechny logistické věci s našim pacientem, který přiletěl z Texasu, potenciální zpoždění letadla, lékařské týmy a všechno možné. Bylo to náročné spíš na celkovou organizaci. Vlastní operace šla velice hladce,"
uvedl pro Český rozhlas plastický chirurg Bohdan Pomahač, jehož lékařský tým transplantoval celou tvář včetně nosu, rtů, kůže, nervů a svalů. Totožnost dárce nebyla zveřejněna, stejně jako přesné datum operace s ohledem na soukromí zúčastněných. Velmi málo času bylo zejména na přípravu této unikátní operace."V podstatě pár hodin, byl čas zaktivovat tým, nechat pacienta okamžitě zamluvit letenku a letět z Dallasu do Bostonu a doufat, že nebudou nějaké problémy s počasím a zpožděním, protože to opravdu vycházelo natěsno. Tým, který odebíral tkáň od dárce jsem vedl já. Byli jsme v podstatě dva s jedním asistentem. Tato část trvala, to si myslím, že je světový rekord, přes tři hodiny. A to proto, že dárce měl darovat další orgány a byli jsme ve velkém časovém tlaku. Pak následovala vlastní operace, pokračoval jsem s transplantací s týmem chirurgů, střídali jsme se a trvala asi 15 hodin."
Lékaři v podstatě kráčeli do neznáma. Museli obnovit krevní zásobení, připojit veškeré nervy. Pacient nebude ani po operaci vidět, některé nervy byly navíc při úrazu natolik poškozené, že budou jen částečně citlivé. Pětadvacetiletý pacient Dallas Wiens chce prý pomáhat podobně postiženými lidem a propagovat dárcovství orgánů. Lékaři teď už čekají jen na stabilní hladinu léků, které bere pro potlačení imunity a bude moci z nemocnice odejít. Většinu lidí napadne otázka, zda nebude mít pacient psychické problémy, a zda si bude podobný."Nebude. Nová podoba bude jakási kombinace toho, jak možná náš pacient vypadal před úrazem, ale zároveň bude mít něco z dárce. Ale myslím, že ani dárce nebude poznatelný, jak jsem schopen posoudit teď pár dnů po operaci, kdy je tam stále ještě otok a není to samozřejmě finální podoba. Náš pacient je čtrnáctý a celkově druhý, kde se dá hovořit o transplantaci celého obličeje. Zatím nikdo z pacientů neměl problém. Já si myslím, že pokud nemáte nic, tak něco znamená strašně moc, i když to není perfektní."První úplnou transplantaci obličeje provedli loni v březnu španělští lékaři. Bohdan Pomahač už částečně transplantoval v dubnu 2009 nos, rty a horní patro muži znetvořenému při nehodě. Byla to tehdy teprve sedmá transplantace v dějinách světového lékařství. Na transplantaci nyní v Bostonu čeká další pacientka, kterou znetvořil devadesátikilový šimpanz. Bohdan Pomahač vystudoval na lékařské fakultě Palackého univerzity v Olomouci. Do bostonské nemocnice, která patří řadu let mezi deset nejlepších nemocnic v USA, přišel na chirurgickou praxi v roce 1996.