Český tenis v semifinále Davis cupu

Foto: ČTK

Čeští tenisté se po dlouhých třinácti letech probojovali do semifinále Davisova poháru. Po Francii vyřadili dalšího těžkého soupeře - Argentinu. Těsné vítězství 3:2 opět vydřelo osvědčené duo Tomáš Berdych, Radek Štěpánek.

Radek Štěpánek a Tomáš Berdych, foto: ČTK
Papírové prognózy málem dostaly trhlinu hned v úvodním utkání. Tomáš Berdych se v duelu s Juanem Monakem ocitl na kolenou, když prohrával 1:2 na sety a především jeho 1. podání mu patrně odjelo na prázdniny. 23letý rodák z Valašského Meziříčí odešel do šatny, kde ho realizační tým pravděpodobně pokropil živou vodou. Na kurt se vrátil úplně jiný Berdych a po pětisetové bitvě doslova vydřel důležitý bod. Český tenista po zápase prozradil, že ačkoliv se Radek Štěpánek během pátku vůbec neobjevil na dvorci, sehrál při jeho výhře důležitou roli.

"Nejdůležitější poznatek byl, když mi Radek říkal, že musím jít na kurt bojovat a nedat mu zadarmo ani jeden balon. Může se to jedině zvednout, ukázat bojovnost a zlomit ho v jednom gamu. Také to tak dopadlo, údery se zlepšily, celé se to zvedlo a hra byla lepší a lepší."

Ivo Minář, foto: ČTK
Jestliže se úvodní dvouhra vlekla 3,5 hod, tak druhý zápas mezi Ivo Minářem a 5. hráčem světa - Juanem Martinem Del Potrem - nabral rychlý spád, asi jako jízda na horské dráze. Náš tenista neměl proti 198 cm vysoké argentinské věži nejmenší šanci. Český reprezentant získal v utkání pouhých 7 her. Po zápase přiznal, že mu na dvorci nebylo dobře po těle, když se až do úplné koncovky cítil psychicky svázaný. V ještě horší náladě byl při souboji Berdycha s Monakem, neboť za stavu 1:2 na sety reálně hrozilo, že Minář nenastoupí s očekávaným bodem v zádech.

"Díval jsem se jen na 1. set na lavičce. Potom jsem šel do šatny a snažil se soustředit na svůj zápas, chvílemi jsem se díval na televizi. Když to bylo 1:2, tak o to to bylo pro mě těžší, ale Tomáš je bojovník, utkání zvrátil, je to 1:1 a zítra půjdou kluci na debla."

Po úvodním dnu tak bylo srovnáno a všichni s napětím očekávali sobotní klíčovou čtyřhru. Ještě před první výměnou došlo k obrovskému překvapení, když se v argentinské sestavě po boku Jose Acasusa neobjevila největší hvězda čtvrtfinálového víkendu Juan Martin Del Potro, ale daviscupový premiant Leonardo Mayer. To přimělo našeho nehrajícího kapitána Jaroslava Navrátila k jasným pokynům, na koho soustředěně pálit.

Tomáš Berdych (vpravo), foto: ČTK
"Mělo to vliv na taktiku v tom, že jsme si řekli, že slabším článkem bude Mayer a to se také potvrdilo."

Osvědčený český pár Štěpánek, Berdych s úžasnou deblovou daviscupovou bilancí 3:0 ani tentokrát nezaváhal a Argentince smetl z kurtu bez ztráty setu. Prvně jmenovaný poté neskrýval nad absencí semifinalisty Roland Garros údiv.

"Jestli to byla jejich taktika, tak to byla špatná taktika. Možná ho šetřili jak Francouzi Tsongu, což mi moc smyslu nedává. Je důležité, že máme bod a teď už jsou nominace do deblu historií."

Sobotní čtyřhra se opět ukázala být klíčovou záležitostí. Do nedělní úvodní dvouhry nastoupily jedničky obou celků, tedy Berdych a Del Potro. Přestože český reprezentant podal ještě lepší výkon, než v pátek, na téměř bezchybnou argentinskou mašinu na vítězství tentokrát nestačil, když prohrál 3 x 4:6. Sám Berdych po zápase uznal, že proti Del Potrovi neměl šanci.

Radek Štěpánek (vlevo) s nehrajícím kapitánem Jaroslavem Navrátilem, foto: ČTK
"Čekal jsem těžký zápas. Vlítl do zápasu, zahrál bezchybný game a potom už se to vezlo. V začátku se to možná dalo trošku zlomit, ale on nastoupil ve velkém stylu a v tom pokračoval."

Náš hráč poté vyzdvihl přednosti vytáhlého Argentince, kterého mnozí tenisoví odborníci vidí jako budoucí světovou jedničku.

"Neskutečně čte hru, vlastně po kurtu ani neběhá, protože je u všeho včas, takže je to s ním opravdu těžké."

Radek Štěpánek, foto: ČTK
Za smírného stavu 2:2 tak o osudu čtvrtfinálového zápasu musela rozhodnout až závěrečná dvouhra. Do ní poslal český nehrající kapitán podle očekávání Radka Štěpánka. Na straně Argentiny dostal znovu důvěru Juan Monaco. Nejvyrovnanější byla hned úvodní sada, ve které 30letý karvinský rodák čelil za nepříznivého stavu 4:5 soupeřovu podání. Kritickou situaci však brilantně zládl a následně ve zkrácené hře zvítězil 7:5, když proměnil 3. setbol. Čerstvý osmifinalista Wimbledonu popsal zlomový moment celého utkání takto:

"Byl to jeden z důležitých momentů, jako celý první set. Při svém podání jsem dal tři dvojchyby, ale potom jsem mu vzal čistou hrou to jeho, zahrál jsem skvěle i v následující hře, kdy jsem si s nulou podržel svůj servis. Vyhrál jsem osm míčů v řadě a pak získal nesmírně důležitý tiebreak a to mi dodalo strašně moc energie a přesvědčení, že to půjde. Zápas jsem měl od té doby pod kontrolou, hrál jsem dobře takticky, držel svůj servis a to bylo to nejdůležitější."

Další sety už patřily českému tenistovi v poměru 6:3 a 6:2. Po celkové výhře 3:2 tak české mužstvo odstartovalo oslavy postupu do semifinále. V něm naši tenisté zavítají na horkou chorvatskou půdu. Toto utkání však přijde na řadu až v polovině září. Na závěr této rubriky však ještě dáme prostor euforii Radka Štěpánka.

"Ten pocit je neuvěřitelný. Věděli jsme, že to bude strašidelně těžké utkání. Jsem strašně rád, že jsme využili šanci, kdy jsme hráli 2 x v domácím prostředí. Jsme strašně rádi, že jsme v semifinále, ale nechceme zůstat spokojení a v Chorvatsku se popereme o finále."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio