Čeští onkologičtí pacienti už mají stejnou péči jako v západní Evropě

r_2100x1400_radio_praha.png

Čeští onkologičtí pacienti loni poprvé dostali léčbu na stejné úrovni jako pacienti v západoevropských zemích. Pomohla k tomu i síť komplexních onkologických center, která v Česku existuje od r. 2006. Některá z nich ale koncem loňského roku neprošla auditem a prestižní značku ztratila. K vyhledávání časných stádií choroby pomáhají i nové screeningové programy. Situaci zjišťovala Milena Štráfeldová:

Rakovinou v Česku onemocní každý třetí člověk a každý čtvrtý na ni zemře. Ročně je zhoubná nemoc diagnostikována u 67 000 lidí a celkem se onkologové starají o 380 tisíc nemocných. Čeští pacienti bohužel drží i jeden světový primát:

"Máme stále velký problém v oblasti karcinomu tlustého střeva. Tam je to hlavně z toho důvodu, že je to onemocnění rozpoznáváno v hodně pokročilých stádiích,"

upřesňuje náměstkyně ministryně zdravotnictví Markéta Hellerová. Podle předsedy České onkologické společnosti profesora Jiřího Vorlíčka je přitom léčba v Česku srovnatelná s evropskou špičkou:

"Česká onkologie má dostatek přístrojového vybavení, dobrý přístup k lékům, má kvalifikované lékaře i sestry. Dá se říct, že v současné době dosahuje v mnoha ohledech úrovně západní Evropy."

"Významně se zvýšil počet pacientů, který je léčen nejmodernější léčbou, která vůbec na trhu je,"

- dodává náměstkyně Hellerová. Jedná se především o biologickou léčbu, kterou podstupuje zhruba 8 procent nemocných a která u jednoho pacienta stojí až milion korun ročně. Ke zvýšení úrovně péče o pacienty s rakovinou přispěla komplexní onkologická centra, která v Česku pracují už tři roky.

/Vorlíček/ "Ta nejdražší a nejsložitější péče se centralizuje, není možné si představit, že by veškerá onkologická péče byla prováděna ve dvou stovkách českých nemocnic."

Komplexní onkologická centra tak dosud působila v každém krajském městě, v Praze a v Brně jich bylo dokonce několik. Po auditu, který ministerstvo zdravotnictví provedlo vloni, jich ale zůstalo jen třináct.

"Jestliže chceme, aby se to pracoviště jmenovalo centrum, tak je naprosto nutné, aby bylo schopné opravdu léčit veškeré diagnózy napříč onkologickým spektrem a aby pacient měl jistotu, že tam opravdu dostane vše, co je potřeba,"

vysvětluje postup ministerstva náměstkyně Hellerová. Podle profesora Vorlíčka budou centra pracovat dál:

"Vůbec to neznamená, že pracoviště, které tuto značku nemá, je špatné anebo že nemůže dobře léčit pacienty. Nemůže ale dělat některou léčbu, například léčbu biologickou,"

Zrušení nebo sloučení několika center však vyvolalo mezi lékaři i pacienty mnoho otázek a sporů. Podle ministerstva budou audity pokračovat a záleží jen na jednotlivých zařízeních, zda si akreditaci komplexního onkologického centra obnoví.

K vysoké úrovni léčby o pacienty s rakovinou přispívají i plošné screeningy:

"V České republice už několik let velmi úspěšně probíhá screening rakoviny prsu, přináší to výsledky,"

tvrdí předseda onkologické společnosti. A další plošná vyšetření přibyla i v poslední době:

/Hellerová/ "Loni to bylo zahájení screeningu karcinomu děložního čípku a letos screeningového programu právě na karcinom tlustého střeva. Cílem je, aby ho podstupovali všichni nad padesát let, což je ta riziková skupina obyvatel."

Právě screening by měl odhalit onemocnění v časných stádiích, kdy je vysoká naděje na úplné uzdravení.