Čeští vědci vyvinuli papír s antistatickými vlastnostmi. Je vhodný na balení elektroniky i výbušnin

Dobře odvádí elektřinu a zabraňuje nežádoucímu působení statické elektřiny. Čeští vědci vyvinuli speciální papír, který lze využít například při balení elektroniky citlivé na statický elektrický náboj, nebo výbušných produktů, kde by statická elektřina mohla způsobit explozi.

„Jen při balení elektroniky je spotřeba plastů obrovská a při stoupajícím podílu internetového obchodu jejich produkce, které znečišťují planetu, roste. Proto je každé řešení pro přechod na jiný druh obalů vítané a podporované,“ uvedl v tiskové zprávě Petr Konvalinka, předseda Technologické agentury, která projekt podpořila částkou téměř dvanácti milionů korun.

Balící disipativní papír | Foto: Centrum organické chemie s.r.o.

Při balení citlivé elektroniky, výbušnin a dalších produktů, které mohou poškodit výboje statické elektřiny, nebylo dosud možné použít papírové obaly bez nežádoucí kontaminace. Do papírové hmoty se totiž podle vědců musí přidávat příměsi na bázi uhlíkových vláken, grafitu a podobně, které jsou v papíru cizorodým prvkem.

„Nový přístup k výrobě papíru s antistatickými vlastnostmi je postaven na přímé modifikaci papírenské celulózy. Díky patentovanému postupu je do ní vkládán vodivý polymer. Výsledná celulóza má pak požadovaný povrchový odpor a je rozmíchána standardním postupem v papírenské hmotě. Případný elektrický náboj je tak ve finálním papíru i při relativně nízké koncentraci polymerů dobře přenositelný,“ vysvětlil Lubomír Kubáč z Centra organické chemie.

Papír tak získá schopnost odvést případný elektrický náboj z místa, ve kterém by mohlo dojít k nežádoucím jevům.

Tři varianty papírů

Elektroluminiscenční displej nanesený na vodivém papíru v deaktivovaném stavu | Foto: Centrum organické chemie s.r.o.

Novým způsobem je podle vědců možné připravit tři typy papírů. První je vodivý papír. Ten zamezuje vzniku statického náboje. Podle vědců ho lze využít například při balení výrobků citlivých na statický výboj.

Druhý typ papíru umožňuje efektivní odvod náboje od baleného zboží. Je vhodný především pro balení elektroniky, výbušných materiálů nebo rozbušek. A třetí typ papíru je podle vědců možné použít jako podklad například pro senzorické systémy.

Kromě papíru připravili výzkumníci spolu s firmou Synpo základní nátěr s obsahem vodivé celulózy pro betonové podklady pro čisté provozy. Na projektu spolupracovali výzkumníci z Centra organické chemie společně s kolegy z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Elektroluminiscenční displej nanesený na vodivém papíru v aktivním stavu | Foto: Centrum organické chemie s.r.o.