Budeme v budoucnu jíst potraviny i s obalem? Brněnští vědci na tom pracují

Jedlé obaly jsou v posledních letech v popředí zájmu řady vědeckých laboratoří po celém světě. Nyní se přidali i vědci z Česka, konkrétně z Mendelovy univerzity v Brně. Vyvíjejí speciální jedlé obaly, které by měly potraviny udržet delší dobu čerstvé, a zároveň by se díky nim snížilo množství vyprodukovaného odpadu.

Soňa Hermanová | Foto: VŠCHT

Jedlé obaly představují jednu z cest, jak redukovat velké množství syntetických plastových obalů, které se v přírodě rozkládají až desítky let. Snížit se ale s jejich pomocí dá vyprodukovaný odpad celkově. Na výrobu jedlých obalů totiž dokážeme použít také odpadní suroviny jiných technologií,“ vysvětlila na webu univerzity výzkumnice Soňa Hermanová z Ústavu technologie potravin Agronomické fakulty Mendelu.

Obalové materiály na čistě přírodní bázi navíc nepřispívají k tvorbě mikroplastů, které představují jako cizorodé částice do budoucna velkou neznámou pro všechny organismy.

Nové obaly budou nyní odborníci testovat v laboratoři, která se zabývá studiem vlastností potravinářských výrobků.

Neovlivňují aroma

Barbora Smetanová | Foto:  Mendelova univerzita

Aktuálně se vědci věnují přípravě balení na bázi bílkovin, které se podobá běžným kuchyňským fóliím. Výroba směsi je podle nich jednoduchá a nenáročná na suroviny.

Vyrobené fólie sice nejsou zcela bezbarvé a čiré, ale jejich průhlednost je dostatečná, aby bylo možné si potravinu důkladně prohlédnout. Navíc jsou obaly bez zápachu, a tak neovlivňují aroma samotné potraviny," vysvětluje studentka Barbora Smetanová.

V dalším kroku plánují vědci do jedlých fólií zakomponovat také aktivní složky, které by měly vylepšit výživovou hodnotu i funkčnost samotného obalu. Pro každou potravinu musí vyvinout složení obalu na míru.

Výroba jedlého obalu v laboratoři | Foto: Mendelova univerzita

Tak, jak se klasické - třeba plastové - obaly přizpůsobují dané potravině, mělo by to tady být stejné,“ řekla Českému rozhlasu Smetanová.

Jedlý obal ale nemusí být jen fólie na bázi bílkovin, možností je totiž více - třeba obaly ve spreji, případně tekuté obaly, do kterých se potraviny namáčejí.

Jedním z problémů, které ale vědci musejí ještě vyřešit, je nedostatečná odolnost jedlých obalů vůči vodě. Současné verze nejsou vhodné pro potraviny s vysokým obsahem vody.

Jedlé obaly by ale neměly ty běžné plastové nahradit, ale spíš je doplnit. Lidé by je pak mohli sníst spolu s potravinou nebo recyklovat.