CHKO Labské pískovce a NP České Švýcarsko si nadělily k padesátinám novou přírodní památku
Oblast kaňonů, hlubokých soutěsek a skalních měst je oblíbeným turistickým cílem. Letos se navíc otevírá přístup na skalní hrádek Šaunštejn u Vysoké Lípy.
Labské pískovce byly vyhlášeny Chráněnou krajinnou oblastí v červnu 1972. Z ní se pak vyčlenil Národní park Českosaské Švýcarsko.
Výjimečnost a krásu české křídové pánve rozprostírající se v severní části Čech a částečně v Německu a Polsku obdivovali umělci odjakživa. Pro biology byla typická erozní krajina, která se vytvořila po ústupu křídového moře v několika set metrů hlubokých vrstvách mořských sedimentů, cílem vědeckého zájmu.
Oblast nabízí pohledy na řadu jedinečných přírodních úkazů, jedním z nich je hluboce zaříznutý kaňon řeky Labe mezi Děčínem a Hřenskem. Hluboké lesy jsou domovem kromě jiného vysoké a černé zvěře, byl zde dokonce vysazen i kamzík. Dalším unikátem je lokalita Pod lesem u Jílového na jižním úpatí Holého vrchu s dvaceti hektary druhově pestrých luk s orchidejemi či vzácnými druhy motýlů. K nejpozoruhodnějším patří modrásek bahenní či modrásek očkovaný.