Co se mele kolem týmu Mlýn?

Premiér Stanislav Gross, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Až trestním stíháním pohrozili někteří opoziční občanští demokraté současnému premiérovi Stanislavu Grossovi za to, že v době, kdy vedl ministerstvo vnitra, nechal vytvořit zvláštní policejní vyšetřovací tým s krycím názvem Mlýn. Má opozice k takovým výrokům skutečně důvod, nebo je to jen součást politické hry? To jsou otázky pro dnešního hosta rubriky Česko v komentáři, komentátorku Lidových novin Petrušku Šustrovou, která má vlastní zkušenosti z práce v resortu vnitra. K mikrofonu ji pozval Josef Kubeczka.

Premiér Stanislav Gross,  foto: ČTK
Myslíte si, že by v tomto případě skutečně mohlo jít o nezákonné jednání?

"Já si to neumím dost dobře představit, protože ministr vnitra má svůj sekretariát, tam má legislativce. Pro vytvoření takových týmů jsou různá pravidla a já si nedovedu představit, že by si Grossův tehdejší tým vybral nějakou nezákonnou cestu. Kromě toho musím říct, že z toho, co jsem se doposud dozvěděla z médií o tom týmu Mlýn, mi vůbec není jasné, o co nezákonného by mělo jít a proč. Ministři si celkem běžně zřizují různé týmy a obvykle na tom není shledáváno nic tak pozoruhodného."

Vysvětlení ministra vnitra Františka Bublana, proč tyto týmy vznikají, však bylo poněkud mlhavé. Zdůvodnil sestavení zvláštního týmu pro vyšetření úniku informací z policie špatným stavem Inspekce ministra vnitra. Takové řešení mi ale přijde značně nesystémové.

"No, to samozřejmě je, jenomže Inspekce je orgán dosti velký a zavedený, který vyměnit je problém. Zřizovat si však tým pro kontrolu Inspekce je jako drbat se pravou rukou za levým uchem, to je pravda, ale takové věci se v policii dělají poměrně často, protože když chcete někoho odvolat nebo přeložit na nižší post, tak musíte mít nějaké zdůvodnění. To ale těžko získáte tak, že si od něj vyžádáte zprávu o jeho činnosti, protože on ji samozřejmě napíše ve svůj prospěch. Možná to tedy mělo vést k likvidaci vedení inspekce, samozřejmě ne fyzické, nebo k něčemu podobnému. Je to sice nesystémové, ale spíše jen zdánlivě."

Ministr vnitra František Bublan  (vlevo) a premiér Stanislav Gross,  foto: ČTK
Nezdá se Vám poněkud zvláštní, že se nejen v médiích, ale i mezi politiky neustále propírá samotné zřízení zvláštního týmu, a na druhé straně se nějak opomíjí výsledky jeho práce?

"To je právě to, o čem jsem mluvila, protože to vzešlo s takovým humbukem, že možná to byl tým na zjišťování údajů o opozičních politicích. No, nevím, asi by si kvůli tomu těžko ministr vnitra zřizoval nějaký tým. Takové věci se občas dělají, a zdaleka nejen v České republice, i ve vyspělých demokraciích. To se však obvykle dělá tak, že ministr vnitra, ale spíše to bývá šéf tajné služby, pověří dva nebo tři lidi nějakým důvěrným úkolem. Zřídit si ke sledování opozičních politiků tým, který je zřízen rozkazem, který má svou specifikovanou agendu, to mi připadá spíše slabomyslné než cokoli jiného."

Občanští demokraté mimo jiné tvrdí, že ze strany bývalého ministra vnitra Grosse jde v této věci přinejmenším o vážné politické pochybení. Dá se z dosavadních poznatků odvodit, v čem?

"Já myslím, že to pochybení je asi tak nejspíš pochybením politickým v tom, že Stanislav Gross je nyní premiérem, a navíc za stranu, vůči které jsou občanští demokraté v opozici. Byli jsme už mockrát svědky, a to je mi velmi nepříjemné, že většina opozičních politiků z ODS, když má vysvětlit, co vládě vytýkají, tak obvykle použijí slova, že ochuzuje zemi, že škodí zemi a další nejapné, odmítavé proklamace. O tom, co se konkrétně děje špatně, se toho ale dozvíme strašně málo. Já bych tedy celý humbuk kolem týmu Mlýn, a nyní ještě jakéhosi dalšího týmu Zubr, opravdu spíše přičítala opozičnímu boji než čemukoli jinému. S tou výhradou, že se pochopitelně mohu mýlit, ale z informací, které za ty týdny už média přinesla, a pro média je to samozřejmě velké sousto, se mi nezdá, že by vyplývala nějaká opravdu závažná provinění."

Zdá se tedy, že je to jen bouře v hrnci vody.

"Hmmm, bohužel."

Hostem u mikrofonu Radia Praha byla komentátorka Lidových novin Petruška Šustrová.