ČSSD navrhla "své" ministry

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

O složení budoucí vlády odborníků jednal ve středu designovaný premiér Jan Fischer se šéfem sociálních demokratů Jiřím Paroubkem. Probírali návrhy ČSSD na obsazení dočasných ministerských křesel.

Jiří Paroubek (vlevo) a Jan Fischer, foto: ČTK
Jiří Paroubek po setkání oznámil návrh sedmi členů nové vlády. Možnost, aby ve vládě zůstal ministr financí Miroslav Kalousek, kterou naznačil prezident Václav Klaus, se ale podle něj sociálním demokratům příliš nezamlouvá:

"Pokud by k takové debatě došlo před čtrnácti dny, kdy se dával dohromady koncept vlády, tak bych asi k tomu přistupoval jinak než nyní. Pan Kalousek je určitě symbolem vlády, která odchází. Myslím, že by nebylo dobré, aby nová vláda byla s ním v tuhle chvíli spojována."

Kromě Jana Kohouta, který by měl zastávat post ministra zahraničí a místopředsedy vlády, by měli být podle ČSSD členy nového úřednického kabinetu ve funkcích ministra pro evropské záležitosti Štefan Füle, ministra vnitra Martin Pecina, ministra průmyslu a obchodu Ivo Pěgřímek, ministra zemědělství Jakub Šebesta, ministra pro místní rozvoj Rostislav Vondruška a ministra práce a sociálních věcí Petr Šimerka. Jiří Paroubek věří, že nikdo z kandidátů nebude pro premiéra Fischera problematickým:

Nahoře zleva: Jan Kohout, Štefan Fülle, Martin Pecina, Ivo Pěgřímek; dole zleva: Jakub Šebesta, Rostislav Vondruška, Petr Šimerka, foto: ČTK
"Já jsem pana premiéra Fischera seznámil s takovýmito návrhy a předpokládám, že pan předseda vlády tato jména zváží a že se v rámci úkolů daných mu Ústavou svých povinností také zhostí. Země potřebuje dobrou vládu, vládu, která má širokou politickou podporu v Poslanecké sněmovně, podle možností napříč všemi politickými stranami. Na tom jsme připraveni také spolupracovat. Myslím, že to setkání bylo velmi korektní a já jej hodnotím velmi vysoko."

Designovaný premiér Jan Fischer chce se všemi navrženými ministry mluvit:

"Jsem velice rád, že jsem byl schopen dostát slovu, které jsem učinil před víkendem, že jednání s představiteli rozhodujících politických subjektů, které se rozhodly vládu dotovat svými odborníky, zahájíme hned po Velikonocích. Ten záměr se naplňuje, neztrácíme tempo, jména jsou na světě a nečteme je jenom z novin. Já všechna ta jména samozřejmě zvážím, předpokládám, že se všemi kandidáty nebo adepty budu samozřejmě ještě hovořit tak, abych mohl dospět skutečně k dobrému tvaru, k dobrému výsledku a k dobrému vládnímu týmu."

Kompletní vládu chce Jan Fischer složit do konce příštího týdne. Oceňuje rovněž deklarovanou podporu hlavních politických stran:

"Vláda tohoto typu potřebuje pravidelnou komunikaci s rozhodujícími politickými subjekty. Témata tady nebudu opakovat, ta jsou zřetelná a patří k prioritám, na kterých bude záležet, aby vláda tohoto typu, vláda odborníků do nadcházejících voleb zemi dobře spravovala, administrovala, a hlavně byla schopná připravit v těchto složitých podmínkách státní rozpočet na příští rok."

Složení své vlády konzultuje Jan Fischer rovněž s prezidentem Klausem. S novým kabinetem by se měl ujmout vlády 9. května.