Dalajláma v Praze

Prezident Vaclav Havel, Sheik Mohammed Mohammed Ali, Dalai Lama, foto: CTK

Tibetský duchovní vůdce dalajláma, světově proslulý představitel buddhismu přijel do Prahy, kde se zúčastnil semináře o mezináboženském porozumění. K jednomu stolu zasedli představitelé hinduistů, židů, muslimů, buddhistů a křesťanů. Toto forum uspořádal prezident Václav Havel. Podrobnosti přinesl Mikuláš Kroupa.

Prezident Vaclav Havel,  Sheik Mohammed Mohammed Ali,  Dalai Lama,  foto: CTK
Na setkání zavítali kromě tibetského duchovního vůdce dalajlámy, i islámský učenec a vůdčí osobnost irácké opozice šajch Muhammad Muhammad Alí, švédský duchovní a tajemník Úřadu mezináboženských vztahů při Světové radě církví Hans Ucko či arciopat Kakuhan Enami, zástupce nejvýznamnějšího tradičního centra japonského buddhismu.

S nimi diskutovali český zemský rabín Karol Sidon a známý katolický kněz, křesťanský intelektuál Tomáš Halík a dalších asi 300 účastníků. Setkání bylo možné sledovat i na internetu.

Soucítění považuje tibetský exilový představitel, nositel Nobelovy ceny míru, za základní lidskou hodnotu, která není pouhou věcí náboženství a která se netýká jen věřících. Život toho, kdo se bude zabývat jen náboženskými otázkami a zapomene na laskavost, se nebude ubírat správným směrem, řekl dalajláma.

"Nejdříve velmi děkuji ostatním přátelům za jejich slova. Mluvit a setkávat se mezi sebou je správná cesta k porozumění. Musíme si navzájem umět projevit laskavost. Díky laskavosti se naše mysl zklidní. Získáme tak větší stabilitu a sebedůvěru, máme méně strachu, jsme pak otevřenější a o to lépe se nám komunikuje s ostatními. Má to pozitivní dopad na zdraví a také na štěstí v rodinách. Bez něhož nemůže být šťastná ani společnost."

Podle dalajlámy nejsou teroristické útoky, kterých rok co rok přibývá, střetem civilizací, nýbrž výsledek zloby, která je individuální. Zklidnit mysl a být laskavý je podle něj cesta, jak nalézt vzájemné mezi náboženské porozumění. Podle Tomáše Halíka, katolického kněze a křesťanského intelektuála, je cesta, kterou nabízí dalajláma, skutečně duchovním poznáním, které nachází své místo v každém náboženství.

"To co lidstvo potřebuje, nespočívá v sekularizaci náboženství, ale ukazuje se, že tíhne k duchovním hodnotám."

Dalajláma v Praze přednášel na vyprodaném stadionu. Lidé, mezi nimiž byla řada mladých, se v dusnu a horku ovívali, ale naslouchali tiše a soustředěně. Duchovní vůdce Tibetu prohlásil, že jednotlivá náboženství mají propagovat základní lidské hodnoty, ne svou víru. Jako buddhista může podle svých slov cítit duchovní bratrství s křesťanem, i když na rozdíl od něho sám nevěří ve Stvořitele.

Od organizátorů programu pak přijal dalajláma přání k nadcházejícím narozeninám. V sobotu 6. července se dožívá 67 let.