Delegáti brnkali Paroubkovi na nervy

Sjezd ČSSD

Sociální demokracie má po svém víkendovém sjezdu v Brně staronové vedení. Průběh sjezdu se ale neobešel bez některých dramatických momentů a šéf strany Jiří Paroubek utrpěl různé šrámy. Podrobnosti má Zdeněk Vališ.

Jiří Paroubek, foto: autor
Jiří Paroubek získal na loňském mimořádném sjezdu více než 90 procent hlasů a chtěl, aby sjezd potvrdil jeho pevnou pozici ve straně a zároveň tím dal zelenou projektu modernizace ČSSD. Delegáti mu ale uštědřili políček hned v pátek, když obhajoval funkci předsedy.

"Myslím, že těch 60 procent je dobrý výsledek. Přiznávám, že před týdnem jsem čekal lepší."

Tak nepřesvědčivé vítězství překvapilo i některé kritiky Paroubka. Sám předseda uznal, že hlasy mu mohl ubrat demonstrativní odchod někdejšího stranického šéfa a premiéra Miloše Zemana z ČSSD dva dny před zahájením sjezdu.

"V průběhu tohoto týdne se staly některé události, které se daly těžko předvídat."

Zdeněk Jičínský, foto: autor
Většina delegátů ale byla poněkud jiného mínění. Nostalgické volání po návratu Zemana nezaznělo ani náznakem. Nezdálo se ani, že by ´Zemanův duch´ nějak provázel jednání sjezdu. Svým odchodem z ČSSD totiž ´naštval ´ i své přívržence. Přesto právě příliš ostrá kritika Zemana, která zazněla v Paroubkově předvolebním vystoupení, šéfovi strany hlasy spíše ubrala. Myslí si to i nestor sociálnědemokratických poslanců Zdeněk Jičínský.

"Vystoupení předsedy strany na adresu Miloše Zemana s kritickým hodnocením jeho činnosti nebylo objektivní. Myslím, že také část lidí rozladilo."

Řadě sociálních demokratů ale spíše vadí, jak Jiří Paroubek vystupuje. Nelíbí se jim jeho samolibost, přehnané až arogantní sebevědomí a autoritativní styl. Proto nedal Paroubkovi hlas například Oldřich Miffek z Prahy, bývalý místostarosta Letňan.

 Oldřich Miffek, foto: autor
"Právě prezentace Jiřího Paroubka na veřejnosti nebude podle mého názoru do budoucna příspěvkem k tomu, aby více občanů vnímalo sociální demokracii jako východisko pro tuto zemi."

Možná ještě více zabrnkali delegáti Paroubkovi na nervy v sobotu. Jeho rozladěnost dostupovala vrcholu. Atmosféra sjezdu byla ten den vůbec hodně napjatá, zejména ve večerních a nočních hodinách. Nejprve delegáti smetli ze stolu řadu z návrhů na změnu stanov strany. Podařilo se tak prosadit jedinou převratnou novinku - přímou volbu předsedy strany všemi členy. Přitom právě tyto změny měly být podle Paroubka vývěsným štítem ČSSD a součástí její modernizace. Následně sjezd zvolil za předsedu ústřední kontrolní komise Paroubkova oponenta Martina Starce, který musel pro neshody s Paroubkem loni opustit křeslo místopředsedy strany.

"Pokud bude slušně pracovat, tak proč ne? Není to politická funkce."

Reagoval Jiří Paroubek na Starcovo zvolení. A pak se schylovalo k dalšímu dramatu. Do boje o křeslo místopředsedy strany pro řízení se vydal další Paroubkům velký oponent, šéf vlivné pražské organizace ČSSD, Petr Hulínský. A šéf strany v tu chvíli dokonce pohrozil svou rezignací. To už ale mnozí delegáti začali projevovat znepokojení. Srazit Paroubkovi hřebínek, to ano, ale jeho rezignace, to by bylo příliš. A Hulínský drtivě prohrál s Paroubkovým favoritem, bývalým ministrem průmyslu Milanem Urbanem. Také další místopředsedové už byli zvoleni podle Paroubkova gusta. ČSSD má tedy staronové vedení doplněné o Milana Urbana. A jak to bude s modernizací strany? O tom si povíme zítra v rubrice O čem se mluví.