Den archeologie nabídne v Náchodě zlatý poklad z doby bronzové

Spirálka z pokladu u Náchoda, foto: ČTK / David Taneček

Česká muzea si připomínají Den archeologie. Řada z nich proto uspořádala speciální program. V Náchodě lidé uvidí dokonce zlatý poklad z mladší doby bronzové. Devět spirálek ze zlatého drátu sem přinesl na jaře muž, který je našel v lese u Náchoda.

Spirálka z pokladu u Náchoda,  foto: ČTK / David Taneček

Jan Košťál,  foto: ČTK / David Taneček
Jsou to tzv. nekonečné spirály, uvedl archeolog náchodského muzea Jan Košťál. Bližší podrobnosti o místu nálezu nechtěl zveřejnit. Jde podle něj o jeden z největších zlatých pokladů z doby bronzové objevených v Čechách. Nálezce už požádal Královéhradecký kraj o vyplacení nálezného. Archeologům řekl, že poklad objevil, když venčil psa, v místě rozrytém od divočáků. Zlatý drát tady trčel ze země.

Archeology překvapilo, že poklad objevil v odlehlém místě uprostřed lesa na kraji rokle. Jednou z hypotéz je, že si zlato mohl v nepřístupném terénu někdo v pravěku uschovat, aby si ho později vyzvedl. Za pravděpodobnější vědci považují hypotézu o kultovním místě. Podobné spirály a bronzové předměty se našly u Mladé Boleslavi. Podle archeologů možná podobné zlaté spirály sloužily jako předmincovní platidlo neznámé hodnoty.

V Pardubicích nabízí pravěkou kuchyni

Hrob s kostrou bojovníka v Dubanech,  foto: archiv Východočeského muzea v Pardubicích
Východočeské muzeum v Pardubicích představuje na Den archeologie bojové techniky barbarů. Pro návštěvníky je připravena ochutnávka obilných placek a piva z pravěké kuchyně. "Hlavním tématem letošního ročníku je obživa, výroba a směna. Návštěvníkům představíme skladbu jídelníčku v pravěku a způsoby získávání a zpracování surovin," uvedla mluvčí pardubických památkářů Jana Řehounková.

Archeologové z Pardubic objevili v polovině září v Dubanech hrob bojovníka z doby laténské. Jde o jedinečný nález, protože pohřebiště nebo hroby z této doby už odborníci téměř nenacházejí. Hrob je starý více než 2200 let. Je zde kostra a hrobová výbava, kopí a železný meč v pochvě a několik bronzových kroužků, které byly původně součástí opasku. V laboratorních podmínkách vědci prozkoumají zuby a zubní kámen, z čehož jsou schopní určit, kde bojovník žil a čím se živil. Skvělý nález se povedl i archeologům z Turnovska. v Českém ráji objevili hrnčířskou dílnu starou zhruba 2600 až 2800 let.

Den věnovaný archeologii organizace pořádají různě po světě od roku 2011 každou třetí říjnovou sobotu. Čeští archeologové akce organizují od roku 2013.

10
50.415190550000
16.165866850000
default
50.415190550000
16.165866850000
50.037848000000
15.780834300000