Den daňové svobody

Happening v Den daňové svobody na Václavském náměstí v Praze, foto: autor

V několika českých městech proběhly ve čtvrtek happeningy, které připomínaly občanům, že 12. červen je v Česku Dnem daňové svobody. V Praze na Václavském náměstí sledoval akci Zdeněk Vališ.

"To, co si tady dnes připomínáme, je něco mezi katastrofou, tryznou, ostudou, do nebe volající drzostí a nevím, co všechno bych ještě měl zmínit."

Těmito dramatickými slovy oslovil moderátor zhruba stopadesátku občanů, které k malému pódiu přilákalo hudební vystoupení skupiny Holki. Vzápětí moderátor všem připomněl, že od 1. ledna až do 12. června, tedy plných 162 dnů, v podstatě odváděli celý svůj plat státu na pokrytí jeho výdajů. Teprve nyní začínají vydělávat pro sebe. Letos přitom pracují Češi na zaplacení všech daní o den déle než loni. Prezident Liberálního institutu Jiří Schwarz pro Radio Praha objasnil, jak se vlastně dá exaktně Den daňové svobody stanovit.

"Počítá se tak, že vezme souhrn výdajů veřejných rozpočtů, to se vztáhne k hrubému domácímu produktu v relaci k délce roku. Ta čísla jsme kompletně převzali ze schváleného státního rozpočtu na rok 2003."

Uvažuje se samozřejmě o průměrném občanovi. Vždyť vzhledem ke známým problémům s výběrem daní oslavil určitě leckterý vykuk Den daňové svobody už začátkem roku.

"To možná ano, ale musím vám říci, že také mnozí ho budou slavit až někdy v listopadu. Takže je to ten aritmetický průměr."

Někteří z přítomných o Dni daňové svobody dosud neslyšeli, jako třeba mladý počítačový odborník.

"Já tuto otázku slyším vůbec poprvé. Zajímá mě, o co se vlastně jedná."

Přihlížející policista byl naproti tomu o tomto symbolickém předělu informován a daně vůbec mu připadají nepřiměřené.

"Já když se kouknu na svou výplatní pásku, tak si myslím, že jsou příliš vysoké. Když třeba vím, kolik stojí litr benzínu bez daně, nějakých sedm korun čtyřicet, potom ta koncová cena je zbytečně vysoká."

Čtvrteční happeningy v Praze, v Brně, Hradci Králové, Olomouci či v Ostravě organizoval Liberální institut spolu s Mladými konzervativci. Jejich předseda Tomáš Jirsa vyvolal možná u některých posluchačů lehký údiv, když z pódia vyhlásil, že Den daňové svobody by se měl připomínat 1. ledna. Pro Radio Praha ale uvedl věc na pravou míru.

"Ne, ne ne, to byl vyloženě jenom žert s těmi nulovými daněmi. Všichni víme, že daně jsou potřeba. Ale já si myslím, že konec května, to by byla rozumná míra."

Během asi hodinového mítinku několikrát zaznělo, že v Česku se Den daňové svobody soustavně oddaluje. Před třemi lety, když byl poprvé připomínán, vyšel na 6.června. Znamená to, že rok co rok je provoz státu dražší. Kromě Švédska je prý na tom Česko z Evropy nejhůře. Třeba Irové si své povinnosti vůči státu splnili už koncem dubna.

"Nízké daně, jste pro?...... Ano!(potlesk)."

Podle Jiřího Schwarze ani chystaná reforma veřejných financí vůbec nic nezmění. Naopak, v roce 2006 budeme platit vyšší daně než dnes a Den daňové svobody se může posunout až na konec června.