Divadlo Continuo připomnělo historii jihočeských sedláků
Léto pro herce znamenalo divadelní prázdniny. To už dnes ale neplatí. Právě letní období umožňuje hrát divadlo i v netradičním prostředí, na ulici, v historických objektech, v zahradách - nebo třeba ve vlaku. Právě taková místa vyhledává alternativní Divadlo Continuo. V těchto dnech například vystupuje na statku Rábín nedaleko jihočeských Malovic. Divadelní soubor, který už získal řadu zahraničních i domácích ocenění, tam představuje unikátní projekt Jizvy v kameni, šitý přímo na míru této usedlosti. Více uslyšíte od naší kolegyně z Českého rozhlasu Zuzany Filípkové:
"Je to rozlehlý statek z renesančního období, má za sebou celkem bohatou historii. A když jsme začali hledat materiály, co by mohlo být tématem toho představení, tak jsme narazili na velmi zajímavé zdroje. Nejenom v archivech a v psaných dokumentech, ale hlavně při rozhovorech s pamětníky, kteří prožili svůj život na statku Rábín,"
vysvětluje umělecký šéf Divadla Continuo Pavel Štourač. Projekt Jizvy v kameni vychází především z těchto autentických výpovědí, které dávala dohromady Kateřina Šobáňová:
"Jsou to třeba lidé, kteří tam pracovali, ale i lidé, kteří byli u kolektivizace, kterým vzali majetek a museli ho dát do družstva. Jsou to také lidé, kteří žili v okolí a Rábín sledovali."
Inspirací umělcům byly jak příběhy, tak celá historie statku. Jak říká Pavel Štourač, Rábín je magnet, který přitahoval události 20. století v naší historii:
"Představení se snaží mapovat to, co se na Rábíně stalo. Divadelní představení se odehrává na několika místech. Diváci během večera budou moci projít několik míst společně s herci a s kapelou. Využíváme i nádvoří, kde je starý rybník, staré stodoly i moderní prostory."Divadlo Continuo oslovilo zhruba desítku pamětníků a z jejich vyprávění složili dohromady celé nonverbální a pohybové představení. Jak říká jeden z herců Ivan Jurečka, nejde o rozdělení konkrétních rolí jednotlivým divadelníkům. Každý hraje více postav a jde spíše o typ než o určitou postavu:
"My se snažíme zachytit nějakou událost, dobu nebo stav, buď společnosti nebo nějakého konfliktu."
Pro Divadlo Continuo je důležitá také výtvarná stránka projektu. Scénou bývá z velké většiny samotné místo, kde se představení odehrává. "My se spíš snažíme ho pochopit. Najít pomocí světel, pohybu, a to nejenom herců, ale i diváků v tom prostoru nějaký skrytý příběh. Kromě těchto prvků představení je výtvarné, to znamená, že pracuje s loutkami, s maskami, s výtvarným znakem, s objektem, s materiálem,"dodává nakonec Pavel Štourač.
Spolu s představením Jizvy v kameni proběhla na usedlosti Rábín i mezinárodní konference Vzpomínky a zapomínky. Sešli se na ní divadelní umělci, historici, pedagogové a další významné osobnosti ze střední Evropy.