Divadlo Continuo připomnělo historii jihočeských sedláků

continuo_jizvy_v_kameni.jpg

Léto pro herce znamenalo divadelní prázdniny. To už dnes ale neplatí. Právě letní období umožňuje hrát divadlo i v netradičním prostředí, na ulici, v historických objektech, v zahradách - nebo třeba ve vlaku. Právě taková místa vyhledává alternativní Divadlo Continuo. V těchto dnech například vystupuje na statku Rábín nedaleko jihočeských Malovic. Divadelní soubor, který už získal řadu zahraničních i domácích ocenění, tam představuje unikátní projekt Jizvy v kameni, šitý přímo na míru této usedlosti. Více uslyšíte od naší kolegyně z Českého rozhlasu Zuzany Filípkové:

Divadlo Continuo už od r. 1997 systematicky připravuje projekty, které jsou vždycky zakotvené mimo kamenné scény. Tento nezávislý mezinárodní soubor, který se může pyšnit kladnými kritikami ze strany odborné veřejnosti, působí na jihu Čech v Malovicích. Tam a také v okolí se odehrávají všechna představení. Po deseti ročnících Kratochvílení, dvou projektech na hrázi rybníka Otrhanec v Malovicích a jednom představení ve vlaku se nyní usídlili na statku Rábín u Netolic:

"Je to rozlehlý statek z renesančního období, má za sebou celkem bohatou historii. A když jsme začali hledat materiály, co by mohlo být tématem toho představení, tak jsme narazili na velmi zajímavé zdroje. Nejenom v archivech a v psaných dokumentech, ale hlavně při rozhovorech s pamětníky, kteří prožili svůj život na statku Rábín,"

vysvětluje umělecký šéf Divadla Continuo Pavel Štourač. Projekt Jizvy v kameni vychází především z těchto autentických výpovědí, které dávala dohromady Kateřina Šobáňová:

"Jsou to třeba lidé, kteří tam pracovali, ale i lidé, kteří byli u kolektivizace, kterým vzali majetek a museli ho dát do družstva. Jsou to také lidé, kteří žili v okolí a Rábín sledovali."

Inspirací umělcům byly jak příběhy, tak celá historie statku. Jak říká Pavel Štourač, Rábín je magnet, který přitahoval události 20. století v naší historii:

Ukázka z představení,  zdroj: ČT24
"Představení se snaží mapovat to, co se na Rábíně stalo. Divadelní představení se odehrává na několika místech. Diváci během večera budou moci projít několik míst společně s herci a s kapelou. Využíváme i nádvoří, kde je starý rybník, staré stodoly i moderní prostory."

Divadlo Continuo oslovilo zhruba desítku pamětníků a z jejich vyprávění složili dohromady celé nonverbální a pohybové představení. Jak říká jeden z herců Ivan Jurečka, nejde o rozdělení konkrétních rolí jednotlivým divadelníkům. Každý hraje více postav a jde spíše o typ než o určitou postavu:

"My se snažíme zachytit nějakou událost, dobu nebo stav, buď společnosti nebo nějakého konfliktu."

Pavel Štourač,  zdroj: ČT24
Pro Divadlo Continuo je důležitá také výtvarná stránka projektu. Scénou bývá z velké většiny samotné místo, kde se představení odehrává. "My se spíš snažíme ho pochopit. Najít pomocí světel, pohybu, a to nejenom herců, ale i diváků v tom prostoru nějaký skrytý příběh. Kromě těchto prvků představení je výtvarné, to znamená, že pracuje s loutkami, s maskami, s výtvarným znakem, s objektem, s materiálem,"

dodává nakonec Pavel Štourač.

Spolu s představením Jizvy v kameni proběhla na usedlosti Rábín i mezinárodní konference Vzpomínky a zapomínky. Sešli se na ní divadelní umělci, historici, pedagogové a další významné osobnosti ze střední Evropy.