Do Argentiny přivedla Jitku Vynšovou láska. Dnes má v Buenos Aires úspěšnou květinářskou firmu
Jitka Vynšová žije v Argentině už deset let. Založila tu květinářskou firmu a její aranže jsou vidět i na akcích pořádaných českým velvyslanectvím v Buenos Aires. Do Argentiny ji přivedla touha cestovat, a později muž, kterého tu potkala.
Byl rok 2013 a Jitka Vynšová toužila objevovat svět. Zvažovala Afriku a Jižní Ameriku. Protože se bála navštívit tak vzdálená místa na vlastní pěst, rozhodla se pro tříměsíční cestování pouze do Argentiny, země, která ji už dlouho lákala díky tomu, co slyšela o Patagonii a Ohňové zemi. Ve městě Bariloche se však stalo něco zcela nečekaného: potkala Argentince a začala měnit plány.
„Bylo to velmi kouzelné, protože on nemluvil anglicky ani česky a já jsem v té době neuměla ani slovo španělsky. Pak jsem pokračovala v cestě na sever. Posílali jsme si zprávy a on mě pak pozval do Buenos Aires a nabídl se, že mi bude dělat osobního průvodce".
Ukázal jí v Buenos Aires tak zajímavá místa, že se nakonec v roce 2014 přestěhovala. Snaží se každý rok vycestovat, protože jí chybí rodina, přátelé a možná i bezprostřednější kontakt s přírodou. I když jednu výhodu Buenos Aires v tomto ohledu uznává, a to, že některé rostliny, které jsou v Česku pokojové, v jejím současném domově rostou na zahradách a používají se jako okrasné rostliny, které přežívají i přes zimu.
Chyběla mi zeleň, a tak se zrodila květinářská firma
„Původně jsem vystudovala zahradnictví a krajinářství. A vždycky jsem milovala květinářství. Hledala jsem něco, co by mě spojovalo s tím, co je mi vlastní: zeleň, květiny a tak. Když jsem dostala trvalý pobyt, rozhodla jsem se, že si zkusím otevřít svůj podnik, protože mi chybělo, že tady není tolik květin. Pak se mi narodila dcera a já jsem si uvědomila, že se to dá zvládnout, i když máte rodinu, a rozhodli jsme se otevřít vlastní podnik - a tehdy se zrodila Poupieflores."
Ze slova poupě Jitka odstranila diakritiku jen proto, aby její zákazníci věděli, jak se název vyslovuje, a aby byl pro ně známější. Kdysi bydleli ve vysokém domě a v době pandemie chodili do desátého patra, aby se trochu nadýchali vzduchu. Tam zjistila, že výhled je jen cement, budova za budovou, a někdy nejsou vidět ani stromy. A tak, aby se osvobodila od betonu, rozhodla se založit svůj vlastní malý květinový svět v dílně ve vlastním domě ve čtvrti Villa del Parque v Buenos Aires.
Jitka se narodila v Krupce a zahradu měla celý život od jara do podzimu.
„Květiny mě spojily s něčím, co mi tady chybí, protože město je samý cement, a nikdy nespí. Když dělám květinové vazby například pro české velvyslanectví v Buenos Aires, je to, jako bych se vracela k něčemu českému, a možná to zní trochu divně, ale vznikají krásné dekorace, protože si pamatuji barvy, tóny, textury a cítím se, jako bych se vrátila do české krajiny, je to velmi zvláštní."
Její podnikání vyžaduje různé profese: provádí klasické zahradnické práce v některých městských parcích, připravuje kytice k narozeninám a výročím a dokonce aranžuje květiny pro oficiální akce na velvyslanectvích, v restauracích a hotelech. Inspiruje se některými koncepty svých českých kolegů: pracuje se sezónními květinami a nikdy nekupuje květiny navíc, snaží se tak chovat ekologicky.
V Argentině máme s dodavatelem větší kontakt
Jedním z největších úskalí její práce je to, že lidé mají tendenci chtít květiny ze dne na den, zatímco její styl práce znamená, že objednávky musí být zadány alespoň tři dny předem. Na druhou je v Argentině mnohem větší kontakt s dodavatelem, zatímco v Česku se nákupy většinou řeší prostřednictvím internetových objednávek a dodávek do domu.
„Většina květinářů, které znám, si chodí vybírat květiny na trh a navázat s dotyčným kontakt, což mi zpočátku připadalo trochu zvláštní, ale teď už jsem si zvykla a je velmi příjemné vidět lidi a zeptat se jich, jak se jim daří, nebo jestli dnes hodně prodávají a podobně."
Proces přijímání objednávky spočívá především v tom, že se klienta zeptáme na tolik otázek, kolik je potřeba, abychom zakázce porozuměli, pak si předem promyslíme kombinaci tónů, barev a textur, a nakonec jsme připraveni vše za pochodu měnit. Jak totiž sama říká, po příchodu na květinový trh dává přednost nejčerstvějším druhům, a proto si často během procházení uličkami vše rozmyslí, protože někdy květiny, o jejichž koupi uvažovala, neodpovídají ročnímu období, a proto nejsou k dispozici.
Tulipány jsou v Argentině superluxusním produktem
Největší květinový trh v Evropě je v Nizozemsku, kde jsou dokonce malé vláčky, které převážejí produkci, zatímco kupující sedí jako v divadle. Když se ale vrátíme k rozdílům mezi českým a argentinským trhem, ten argentinský je otevřený široké veřejnosti, zatímco český je přístupný pouze registrovaným pracovníkům v oboru. Pokud jde o různé exempláře, domnívá se, že existuje jedna květina, jejíž dostupnost oba trhy rovněž odlišuje.
„Tulipány. V Evropě tulipány máte dokonce v supermarketech a každý balíček stojí jen dvě nebo tři eura, zatímco v Argentině jsou superluxusním produktem a nejdražší květinou na trhu. To mě překvapuje, protože pro mě jsou tulipány květinami jara, ale pokud jsou v Evropě tak dostupné, je to právě proto, že v Holandsku se jich hodně pěstuje a je jich tolik, že cena jde dolů, zatímco tady v Argentině moc dodavatelů není."
Další věc, která ji překvapuje, je, že v horku od listopadu do dubna jsou květinářství v Buenos Aires pouličními stánky, kde je zboží vystaveno slunci, asfaltu a smogu z aut. Byrokracie je v Argentině mnohem složitější než v České republice, a to natolik, že považuje za nutné nashromáždit spoustu pozitivní energie, aby byrokratickým obtížím nepodlehla, i když lidé jsou většinou velmi vřelí a přátelští.
Aranže vznikají i v barvách české vlajky
Jedním z velkých zadostiučinění, které Poupieflores Jitce přináší, je možnost časté spolupráce na různých akcích na velvyslanectví Česka v Argentině, kde oceňují její práci a považují ji za to, čím skutečně je: květinovou umělkyní.
„Na začátku letošního roku se konala akce 10. dubna, tedy přesně v den, kdy jsem slavila deset let života v Argentině a pracovala jsem na akci na české ambasádě, kam jsem byla pozvána na oslavu. Bylo to neuvěřitelné, protože jsem sestavila aranžmá, které se mně osobně velmi líbilo, a bylo umístěno v jednom ze sálů velvyslanectví vedle fotografie prezidenta Václava Havla. Mít možnost dělat takové věci, reprezentovat svou zemi, a ukazovat ostatním lidem naši kulturu a dělat akce, na které přijíždějí lidé z jiných ambasád, je pro mě zdrojem hrdosti."
Jitka říká, že barvy české vlajky často znázorňuje květinami, jako jsou červené růže, chrpy a sedmikrásky. Naštěstí jsou to tři barvy, které se podle jejího názoru k sobě velmi dobře hodí. Stejně jako v mnoha jiných oblastech života si je vědoma toho, že každá kytice by měla mít harmonii, kontrast a promyšlenou strukturu, v níž se těžké může spojit s jemným a vytvořit nejen krásnou vůni, ale také pocit svěžesti a potěšení pro oko.