Domácnosti dluží bankám 500 miliard korun
Banky půjčují lidem stále více peněz a to nejen na bydlení, ale i na běžné nákupy. Zároveň se začínají ozývat varovné hlasy, že lidé neodhadnou své možnosti a nebudou schopni půjčky splácet. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.
"Já myslím, že udělal chybu, že si půjčil znovu, myslím, že měl jít k tomu prvnímu věřiteli, k té první bance nebo nebankovní finanční instituci a říct jí: podívejte, já mám problémy, z nějakého důvodu nemohu teď splácet, ovšem já to chci řešit. Pojďme se domluvit na změně splátkového kalendáře."
V jiných zemích je žití na dluh ještě běžnější než u nás. Například ve Spojených státech však každoročně zbankrotují 2 miliony domácností a na to nejsou lidé připraveni. Banky teď začaly nabízet tzv. konsolidaci úvěrů - tedy spojení splátek do jedné s delší dobou splácení. Nabízejí i hypotéky bez uvedení výše příjmu. Díky tomu se tak může z osmitisícové splátky, stát splátka třítisícová a je po problému. Nejhorší, co mohou zadlužení lidé udělat, je 'sednout na lep' různým pochybným institucím a po roce zjistit, že zaplatili až stoprocentní úrok.
Podle hlavního ekonoma HVB Bank Pavla Sobíška by se člověk měl zadlužit jen tehdy, pokud užitek z věci je adekvátní době splácení:
"Jestliže si někdo bere půjčku na bydlení na 20 let, je to zcela v pořádku. Stejně tak, pokud by se chtěl zadlužit na studium, což je dlouhodobá investice, není s tím žádný problém. Naopak opačný extrémní případ bych viděl, když si někdo bere tříletý úvěr na dovolenou, která trvá 14 dnů. To si myslím, že je velmi nesprávné zacházení s penězi."
Zatímco hypoteční úvěry jsou jištěny nemovitostí a v případě nesplácení se na nich může bankovní sektor uspokojit, u spotřebitelských úvěrů to neplatí. Představují tak riziko nejen pro samotné spotřebitele, ale i pro bankovní sektor. Podle Vladimíra Pikory z Next Finance poroste počet nesplácejících klientů, a bankovní sektor bude muset projít novou vlnou očisty. Naopak viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer tvrdí, že zadlužení domácností zatím riziko pro ekonomiku nepředstavuje a z hlediska Evropy je nízké. Dynamika zadlužování je sice rychlá, je to ovšem způsobeno nízkým srovnávacím základem a hlavně hospodářským růstem. Celkově jsme podle Niedermayera poměrně daleko od stropu rizikového zadlužení domácností. V Evropě se pohybuje na úrovni celého HDP, což jsou v případě ČR přibližně tři biliony korun.