Druhý odboj má jednašedesát let po válce pomník v Praze

Pomník 2. odboji na pražském Klárově, foto: ČTK

Na pražském Klárově byl ve čtvrtek odhalen pomník druhého odboje. Odbojáře, kteří zahynuli během nacistické okupace Československa, si tak Praha připomněla až jednašedesát let poté, co 2. světová válka skončila. Vznik pomníku navíc provázely spory, kdo má být jeho autorem. Při jeho odhalení byla i Milena Štráfeldová:

Pomník 2. odboji na pražském Klárově,  foto: ČTK
Stylizovaná československá vlajka na mohutném žulovém podstavci - tak vypadá pomník 2. československého odboje.

"Jsem přesvědčen, že i po šesti desetiletích je třeba si stále připomínat historii a odkaz 2. národního odboje z let 1939 - 45. Je však poněkud příznačné, že kvůli tomu, co u nás po 2. světové válce následovalo, je v Praze tento pomník odhalován s takovým časovým odstupem,"

uvedl předseda Senátu Přemysl Sobotka. Za další absurditu označil to, že ještě dnes komunisté opakují staré fráze o převaze komunistického odboje a bagatelizují odboj demokratický. Podle pražského primátora Pavla Béma hlavní město po jednašedesáti letech splácí velký dluh lidem, pro které svoboda měla větší cenu než vlastní život:

"Druhý odboj je obdobím dějin, kdy slova statečnost, obětavost, vlastenectví, hrdost a čest měla význam. Obdobím, kdy tyto pojmy byly naplněny pravým obsahem a skutečnými skutky."

"Za vlast se bojovalo v leteckých soubojích nad Kanálem, v píscích africké pouště, v ruských mrazech, ale i v koncentračních táborech. A co je třeba stále zdůrazňovat: i doma, v domácím odboji,"

Primátor Pavel Bém
dodala předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková. Právě svaz se o vznik pomníku na pražském Klárově nejvíc zasloužil. Současně ale vedl spor o to, kdo má být jeho autorem. Odmítl návrh mladého sochaře Davida Černého, který zvítězil ve výtvarné soutěži, a realizace pomníku se tak zpozdila o celý rok. Podle Anděly Dvořákové svaz nemohl přijmout tvrzení sochaře Černého:

"Zpochybňoval tři sta šedesát tisíc obětí, které máme historicky prokázané. On prostě tvrdil, že komunistické oběti a kolaboranty nebude zahrnovat. Dohadovali jsme se hlavně historicky, on chtěl sto osmdesát tisíc, tak na tom to ztroskotalo."

Autorem pomníku se proto stal prof. Vladimír Preclík, jehož návrh byl v soutěži druhý. A proč pomník druhému odboji ztvárnil jako československý prapor?

"Zvolil jsem to proto, že druhý odboj usiloval o navrácení naší samostatnosti. A vlajka je této samostatnosti symbolem."