Fotbalisté vzkřísili naději

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Čeští fotbalisté vybojovali ve třech podzimních kvalifikačních utkáních 6 bodů. To je méně než si předsevzali. Na vině je úvodní nečekaná domácí prohra s Litvou. Přesto je ČR v kvalifikační tabulce o fotbalové Euro 2012 zatím na 2. místě, které by jí zajišťovalo alespoň postup do baráže. Ve sportovní rubrice teď podzimní část evropské kvalifikace zanalyzuje fotbalový odborník Vladimír Táborský.

Pokud se na prohru s Litvou a následná vítězství se Skotskem a v Lichtenštejnsku podíváte očima krasobruslařského rozhodčího, odpovídají výsledky předvedené hře?

"Já myslím, že odpovídají, protože proti Litvě jsme nehráli dobře a ten zápas nezvládli. Naopak posledních dvou utkání jsme se zhostili dobře a těch 6 bodů je zasloužených. Přece jenom po odchodu několika hráčů šla kvalita naší hry dolů."

Potvrdil podle Vás poslední zápas v Lichtenštejnsku, že to není úplný fotbalový trpaslík a přestože nezasáhne do boje o postup, může někomu z "bohatých" bod sebrat?

Tomáš Rosický během utkání s Lichtenštejnskem,  foto: ČTK
"Já jsem rád, že se nepotvrdila prognóza, že tento soupeř bude jen úporně bránit, jako Skotové v Praze. Oni hráli aktivně a to našemu mužstvu pomohla. Proto jsme mohli dát i více branek, ale přestože to není vyložený trpaslík, tak byla povinnost tam vyhrát."

Když se podíváme na individuality, tak potvrdilo se, že bez Tomáše Rosického může národní mužstvo hrát jen těžko?

"Těžko se nahrazuje takový hráč, protože je to výjimečná individualita. Musel by se nalézt úplně jiný systém. On potvrdil, že má obrovský přínos a když hraje s chutí a běhá, tak se naše hra zvedne o více než 50 %. Ještě bych k němu přiřadil Pospěcha, který výborně centroval a svým výkonem v posledních dvou zápasech se Rosickému nejvíce přiblížil."

Střelecky se prosadili mladíci Necid a Kadlec. Rodí se nová útočná dvojice a může se Milan Baroš obávat o své místo v základu?

Tomáš Necid,  foto: ČTK
"Kéž by se rodila, ale já nepřikládám tomu, že dali Lichtenštejnsku dvě branky velkou váhu. Nechci dělat unáhlená rozhodnutí, až takový výkon zopakují pětkrát po sobě, tak můžeme říct ano - jsou to velcí talenti a máme o dva útočníky postaráno."

Jak se díváte herní koncepci trenéra Michala Bílka?

"Proti Litvě nebyl ideální, poté jsme vyhráli zápasy, které jsme vyhrát měli. Teď bude další utkání až v březnu, takže bude čas pozorně sledovat hráče a i hráči z naší ligy mohou prokázat takovou výkonnost, aby se do národního mužstva dostali."

Foto: ČTK
V tabulce se poměrně jasně odděluje Španělsko nahoře a Lichtenštejnsko dole, takže to vypadá, že se o baráž popereme s Litvou a Skotskem. Nemůže být nevýhodné, že jsme s oběma soupeři již hráli doma a příští rok na podzim budeme bojovat v klíčových duelech na jejich horké půdě?

"Nepřikládal bych tomu zásadní význam, jestli jsme začali doma a skončíme venku."

Jak vidíte šance české reprezentace min. na to druhé barážové místo?

"Musíme být realisti, samozřejmě se ve fotbale může stát všechno a třeba v jednom zápase porazíme i mistry světa ze Španělska. Ale měli bychom se především reálně zaměřit na druhé barážové místo - tam ta naděje je."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio