Fotbalové mistrovství světa startuje

Stadion MS v Kolíně Nad Rýnem (Rhein Energie Arena), foto: ČTK

Osmnácté mistrovství světa ve fotbale začíná. Má být největší v historii a předčít i olympiády. Fotbal by měl na měsíc na naší planetě zastínit všechny ostatní události. Více o šampionátu a šancích našich fotbalistů uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.

Stadion MS v Kolíně Nad Rýnem (Rhein Energie Arena), foto: ČTK
Na šampionátu se v Německu představí dvatřicet týmů rozdělených do osmi základních skupin. Po šestnácti letech si fotbalové mistrovství světa zahrají i čeští fotbalisté. V historii samostatné republiky to pak bude poprvé. Podle mínění zahraničních expertů patří Češi do osmičky nejlepších týmů a mohou dojít hodně daleko. Kouč Karel Brücker se vyjadřuje diplomaticky a prohlašuje: "Jsme skromní v prohlášeních, ale neskromní na trávníku." Prvotním úkolem je postup ze skupiny. V té Čechy v pondělí čeká tým Spojených států. Dále je to Ghana a Itálie. Německo je prý připraveno na příval okolo dvou miliónů fanoušků. Obrovský zájem je i o tréninky. Na české mužstvo se ve Westerburgu přišly počívat tři tisícovky lidí. To potěšilo i obránce Zdeňka Grygeru.

"Oživení bylo určitě větší, tribuny byly plné, takže to přivítání bylo hezké. I ten trénink nás víc baví, když každá akce je zakončena nějakým potleskem a v podstatě je to takové příjemnější."

Česko má v týmu dva veterány - Pavla Nedvěda a Karla Poborského. Původně měli být tři, ale Vladimíra Šmicera vyřadilo zranění. Hráli spolu už před deseti lety na "stříbrném" mistrovství Evropy a předloni nadchli evropským bronzem. Teď je čeká světový šampionát. Formu bude český tým ladit ještě v několika trénincích. Podle kouče Karla Brücknera je náplní tréninků hlavně zažívání stereotypů.

Přípravy na MS vrcholí, foto: ČTK
"Opakování jistých návyků ve skupinách hráčů, na jednotlivých postech. A neustálé opakování stereotypu - dynamického, technického, psychického."

Pro české fanoušky je výhodou, že se šampionát koná v sousední zemi a mohou tak zápasy vidět na vlastní oči. Vyvrcholením bude 9. července berlínské finále, po němž bude znám nový fotbalový král. Sázkové kanceláře favorizují obhájce titulu, mužstvo Brazílie. Podle mnohých nemělo od dob Pelého tak silný tým. K velkým favoritům patří také Argentinci, Angličané, Němci, Nizozemci, Španělé a Portugalci. Ale šampionáty bývají bohaté na překvapení. Kam až se probojuje český tým? Podle finalisty z mistrovství světa v roce 1962 Josefa Masopusta nebyl takto silný nikdy v historii. A věří mu fandové i odborníci v zahraničí. Základní kostra týmu je totiž dlouho pohromadě. Individuality tvoří silný tým, mnoho hráčů hraje ve světových velkoklubech a patří ke skutečným hvězdám fotbalu, ale v národních barvách si vzájemně vyhoví. A za třetí trenér Brückner fotbalu opravdu rozumí.

Písní, která by měla hnát české fotbalisty dopředu, se v soutěži rozhlasu ve spolupráci s fotbalovým svazem stala skladba skupiny Hattrick s názvem Nechte vlajky vlát. A jak řekl zpěvák Aleš Brichta, hráči nemusejí vždy hattrick dát, hlavně když vyhrají.

Letošní šampionát bude i sázkařskou bombou sezóny. Největší kuriozitou je přání sázejícího z Prahy, kterému se zdál sen, že porážíme Brazílii ve finále 3:1 a požádal o vypsání této sázky. Jeho přání bookmakeři vyhoví. Za plánovaných 5 tisíc by tak mohl vyhrát přes milión. V časopisech vychází i žertovné rady pro manželky fotbalových fanoušků - položit k televizi basu vychlazeného piva a do místnosti vstupovat pouze o přestávkách.