František Šmákal má největší sbírku policejních pout v Česku

r_2100x1400_radio_praha.png

Sbírat se dá ledacos - známky, tužky, pivní tácky, mince a dokonce policejní pouta. V České republice je to koníček dosti ojedinělý a sběratelem 'náramků' je kriminalistický technik ze Znojma František Šmákal. Kolik pout má ve své sbírce a zda zaútočí na světový rekord, se dozvíte od Zdeňky Kuchyňové.

Určitě to všichni znáte. V televizi běží napínavá detektivka, hlavní hrdina se po úporném snažení dostává z pout a uniká svým pronásledovatelům. To ve francouzských poutech s dvojitým zámkem pro zvlášť nebezpečné pachatele by se mu to asi nepodařilo. I taková pouta má totiž ve své sbírce policejní technik František Šmákal. Technika proniká zkrátka do všeho a tedy i pouta byla v průběhu staletí stále dokonalejší. Ve tvaru jak je známe dnes, se začala vyrábět v roce 1912 v Americe. Zatímco u nás nelze dopátrat kde, jak a kdo pouta vyráběl, v USA mají v tomto ohledu naprosto dokonalou evidenci.

František Šmákal vytvořil za pět let ojedinělou kolekci pout používaných při zatýkání a převozu pachatelů. K vidění jsou v budově policejního ředitelství ve Znojmě. Jeho sbírka má několik zajímavých unikátů a je největší svého druhu v Česku. Jsou v ní například pouta používaná prvorepublikovým četnictvem v Československu. Před lety je sběratelův kamarád používal jako obojek u svého psa. A jak se František Šmákal ke svému koníčku dostal?

"Začalo to dost komplikovaně, protože jsem byl jeden ze tří v republice, kteří jsme začali sbírat různé policejní artefakty z celého světa - nášivky, odznaky a podobně. Časem se koníček rozrostl ve velkého koně. Jednou kolem roku 2002 mi poslal americký policista pouta. Bohužel nevěděl, co tím způsobí. Já jsem je uviděl a začala se mi líbit. Pak se mi dostal do ruky článek, kde se chlubil nějaký americký policista, že má na oddělení 150 pout. Tak jsem si říkal, že ho trumfnu a začal jsem to sbírat. Bohužel ale nemám takové finanční možnosti a takové styky, takže se to nerozrůstá tak rychle, jako u něj. Když v Americe stojí pouta 30 až 50 dolarů, tak pro Američana je to něco jiného než pro Čecha."

Kolik máte dnes policejních pout?

"Nějaká by měla být na poště, takže asi 60."

Která jsou nejstarší?

"Nejstarší mám od kamaráda z Bulharska. Nevím přesně, jestli jsou ruská, turecká nebo bulharská a měla by být přes 200 let stará."

Zkoušel jste si je nasadit?

"Jak se říká: účel světí prostředky. Moc pohodlná nejsou."

Policista přiznává, že ne všichni mají pro jeho koníček pochopení. Pokud bude pilný, možná se jeho kolekce časem rozroste natolik, že bude mít více pout než nejúspěšnější sběratel na světě v této oblasti - jistý Švéd vlastnící sbírku 320 těchto předmětů.

"Bohužel, jak se v naší republice někdo dozví, že to sbírám, tak pouta, která by v army shopu stála pár korun, tak najednou letí jejich cena závratně nahoru. Je to můj sen, ale asi se nesplní."