Hygiena v čínských bistrech šokovala

Ilustrační foto
0:00
/
0:00

Česká obchodní inspekce nařídila v úterý kvůli hygienickým nedostatkům zavření dvou asijských restaurací v Praze a Brně. V další provozovně v Plzni zakázala prodej jídel. Inspekce v těchto dnech zvýšila kontroly restaurací a provozoven rychlého občerstvení, jelikož v Kladně inspektoři v jedné asijské restauraci narazili na závažné hygienické nedostatky a kvůli tomu ji zavřeli. Další podrobnosti zjišťoval Josef Kubeczka.

Obrátil jsem přímo k prameni, tedy na Českou obchodní inspekci. Podle její mluvčí Miloslavy Fléglové jednoznačně neobstojí některá tvrzení, že neutěšený stav zmíněných čínských zařízení (například v případě kladenské restaurace po kuchyni pobíhaly myši) je výsledkem zanedbání kontrol v předchozích letech.

"Určitě neobstojí, protože Česká obchodní inspekce se zaměřuje na všechny typy restauračních zařízení a zařízení, která poskytují stravovací služby. Tady nerozhoduje, kdo to zařízení provozuje či kdo je tam zaměstnán. Pro nás je to prostě kontrolovaná osoba, bez ohledu na národnost nebo zaměření pohostinské činnosti."

Jak je pak ale možné, že loni jste nezavřeli ani jednu z těchto restaurací?

"Primárně dozor nad provozní hygienou spadá do pravomocí hygienické služby, to znamená orgánů ochrany veřejného zdraví, a Česká obchodní inspekce tyto kontroly provádí pouze v případě, že jsou určité signály o tom, že by nemuselo být všechno v této oblasti v pořádku."

Znamenají vaše poslední zjištění, že se nyní více zaměříte na kontroly bister, fastfoodů a podobných zařízení?

"Nedokážu odpovědět, protože zaměření konkrétních kontrol je v pravomoci ředitelů jednotlivých inspektorátů. Záleží tedy na tom, jaké úkoly svým inspektorům uloží. Zjištění z poslední doby ovšem naznačují, že bude třeba se více zaměřit i na tyto záležitosti."

Prezidentka sdružení restaurací a hotelů Ho.Re.Ka. Miroslava Luprichová patří k těm, kteří na nedodržování základních hygienických předpisů v některých čínských zařízeních upozorňuje již delší dobu. Proto současné kontroly České obchodní inspekce uvítala.

"Jsem za ně ráda, protože to, co se tady děje v restauracích, je někdy hodně tristní. Ať tady podniká každý, ať je žlutý, černý, červený, modrý, zelený, je mi jedno, jakou restauraci má, ale chce-li podnikat v této zemi, musí se řídit zákony této země, ať se mu to libí nebo nelíbí. A nelze v tom udělovat výjimky z důvodu toho, že jsou jiná komunita, mají jiný způsob života, jinak pracují. Prostě my jsme takoví, a oni, když chtějí podnikat tady, v naší zemi, musí se řídit našimi, českými zákony. To se opravdu nedá nic dělat. Za ty kontroly jsem tedy ráda, protože zrovnoprávňují postavení čínských restaurací s klasickými českými. Už ze zásady, chci-li podnikat, tak chci mít všechno v pořádku. Ale na druhou stranu jsou i ti, kteří to třeba nevědí, zákony neznají, vůbec se jimi nezatěžují, a prochází jim to ať už pro nedostatečné kontroly nebo proto, že řeknou, že česky nerozumí, nebo i z jiných důvodů. Takovým barometrem tohoto stavu je skutečnost, že místech, kde dříve byly klasické české hospody, najednou vznikají tyto čínské bufety."

Na závěr jen uvedu, že za prohřešky proti hygienickým normám hrozí provozovatelům restaurací až milionová pokuta.