I v Česku jsou přijímána opatření proti prasečí chřipce

Foto: ČTK

V médiích i mezi občany snad nejčastěji skloňovaná slova ekonomická krize či zdravotnické poplatky nahradilo v posledních několika dnech jiné slovní spojení - prasečí chřipka. Světová zdravotnická organizace před ní varuje a jednotlivé země přijímají bezpečností opatření.

Foto: ČTK
Příznaky prasečí chřipky se podobají symptomům obvyklé lidské chřipky: nemocný má horečku, kašle, trpí nechutenstvím, je letargický apod. Onemocnění zvané prasečí chřipka se šíří z Mexika, kde mu podlehlo okolo 150 lidí. Případy byly zaznamenány i v Evropě a také v České republice jsou první pacienti s podezřením na to, že jsou prasečí chřipkou nakaženi. Podle hlavního hygienika Michaela Víta je Česko na případný příchod nového typu chřipky dobře připraveno.

"Není zcela běžné v rámci EU, aby byl tak podrobný monitoring akutních respiračních nákaz, který je v České republice. Není běžné, že jednotlivé členské státy mají 20% zásob antivirotik. Není běžné, že je takto rozvinutá síť infekčních oddělení."

Michael Vít dodává, že je virus nebezpečný především ve své mutaci.

Foto: ČTK
"Ten virus je zvláštní v tom, že má už určité genetické změny. Obsahuje část viru ptačí chřipky i část humánního viru, vědci se domnívají, že by tohle mohla být ta pandemická nálož v tom viru, že by se mohl lépe šířit."

Už i v Česku se u tří lidí objevilo podezření, že jsou nakaženi prasečí chřipkou. Výsledky jejich testů nejsou zatím známy. Podle přednostky infekční kliniky Fakultní nemocnice Na Bulovce Vilmy Marešové ale u nich není nákaza příliš pravděpodobná.

"Pacienti mají mírný průběh kataru dýchacích cest. Ta prasečí chřipka je méně pravděpodobná, ale do výsledků nemůžeme říct, že jsme onemocnění vyloučili."

Česká republika zvýšila na doporučení Světové zdravotnické organizace stupeň nebezpečí chřipkové pandemie z třetího na čtvrtý ze šesti možných a přijala opatření, která mají zamezit šíření viru. Ministerstvo zahraničních věcí např. doporučilo občanům, aby nejezdili do oblastí Mexika, kde byla chřipka zaznamenána. Na letišti v pražské Ruzyni jsou pro cestovatele z krizových oblastí informace, aby v případě, že mají potíže podobné chřipce, navštívili letištní ambulanci. Některé cestovní kanceláře také zrušily odlety do Mexika, kde má být v současné době asi 400 českých turistů. Ministerstvo zdravotnictví na svých stránkách informuje o krocích, které v souvislosti s prasečí chřipkou realizuje a přináší také základní informace o této nemoci.