Jaká byla předvolební kampaň?

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Výsledky voleb vystavily definitivní účet stovkám mnohdy bezejmenných aktivistů všech zúčastněných stran a hnutí, kteří se jakýmkoliv způsobem podíleli na přípravě a realizaci předvolební kampaně. Jaká byla ta letošní kampaň? Tuto otázku jsem položil dvěma komentátorům - svůj názor vyložil Alexandr Mitrofanov z deníku Právo, následován Martinem Komárkem z Mladé fronty Dnes.

A. Mitrofanov:

Foto: ČTK
"Já bych v tom rozlišoval dvě věci. Ta první, že kampaň mi celkově přišla profesionálnější než ve volbách minulých, a to i se zapojením různých prostředků, které v kampani jsou obvyklé. Mimo jiné si také myslím, že i jindy kritizovaná tzv. negativní kampaň ČSSD, v níž představila vizi toho, co by se stalo, kdyby ODS vyhrála volby, nebyla z hlediska profesionálního tak špatná. Teď ale přecházím k tomu druhému bodu, který mně dost znepokojil, a to je zapojení v závěru kampaně do těchto politických záležitostí policie. A to se mi vůbec nelíbilo. Objevily se odposlechy na jedné straně v rozhovoru předsedy Občanské demokratické strany Topolánka se svým asistentem Dalíkem, a na straně druhé v závěru kampaně přišel šéf elitního útvaru policie Kubice s materiály, které měly být utajené a dostaly se velice snadno na veřejnost, v nichž se hovoří podle mého názoru způsobem dost nepřesvědčivým o tom, že by mohly být zapojeny špičky sociální demokracie do kriminálních kauz z poslední doby. Toto považuji, ať už byl původcem těchto věcí kdokoliv, za dosti hrubé zneužití politických pravidel kampaně."

M. Komárek:

"Já myslím, že tentokrát byla kampaň lepší než kdykoliv předtím, protože zejména obě dvě hlavní strany dokázaly uchopit věcná témata a dokázaly představit to, co doopravdy chtějí. Nerozumím příliš těm hlasům, které i tuto kampaň zesměšňují a kritizují. Jasně, že z hlediska řekněme reklamní dokonalosti by se našlo něco vtipnějšího. Z hlediska toho, co ODS a ČSSD chtěly sdělit občanům, myslím, že se jim to podařilo."

Jiří Paroubek (vlevo) a Mirek Topolánek, foto: ČTK
Překvapilo Vás něco v průběhu stranického předvolebního klání?

M. Komárek:

"Samozřejmě všechny musela překvapit zpráva podplukovníka Kubiceho o propojení organizovaného zločinu s vládou ČSSD. To je věc, která je jako blesk z čistého nebe. Samozřejmě, očekával se nějaký tah těsně před volbami, vždycky to tak je. Očekávalo se zveřejnění odposlechů Mirka Topolánka, ale tohle, včetně podezření, že přítel pana Paroubka, Kočka zavraždil podnikatele Mrázka, působí jako z politického thrilleru či spíše hororu nebo z politické komedie. Je to naprosto šokující zjištění."

Zdála se Vám letošní předvolební kampaň méně civilizovaná než předchozí kampaně?

A. Mitrofanov:

"Neřekl bych, že by byla méně civilizovaná, řekl bych, že byla ostřejší, a myslím, že v určitých věcech se přiblížila také kampaním na západě. Mimo jiné také proto, že letos snad poprvé v polistopadových dějinách České republiky byly na výsluní této kampaně tak říkajíc věci nikoliv obecně ideologické, ale zcela konkrétní, které se týkají všech lidí bez rozdílu, a to mám na mysli věci týkající se daní a jiných ekonomických záležitostí."

Jak by podle Vás dopadla naše předvolební kampaň ve srovnání s podobnými akcemi v zahraničí?

A. Mitrofanov:

"Nevím, neumím to takto posoudit, protože mi chybí důkladná znalost zahraničních kampaní. Ale řekl bych, že až na to závěrečné zapojení policejních věcí do politické kampaně by snesla poměrně přísná měřítka."

M. Komárek:

"Jestli jsem mohl sledovat aspoň trošku německou kampaň, ne přímo na místě, ale ze zpráv a z otevřených zdrojů, tak já bych řekl, že naše kampaň v tomto případě nebyla, aspoň co se týče kampaně dvou hlavních stran, v té billboardové podobě o mnoho horší. Samozřejmě jsou i rozdíly. Například kolega Vodička v našem listě srovnával předvolební debaty vůdců hlavních stran Topolánka a Paroubka s předvolebními debatami Bushe a Kerryho v Americe. Tam ten rozdíl je znatelný jak v tom televizním aranžmá, tak ve výkonech obou soupeřů. Samozřejmě ta větší provinčnost tu vidět je."