Jaké jsou šance na vznik velké koalice?

Mirek Topolánek (vlevo) a Jan Fischer, foto: ČTK

Velká koalice by byla krajní variantou, zhruba na tom se shodují oba předsedové nejsilnějších stran. Nicméně není možností, která by byla úplně vyloučena. V neděli to v televizi Prima připustil předseda občanských demokratů Mirek Topolánek.

Mirek Topolánek (vlevo) a Jan Fischer, foto: ČTK
Topolánek se o případné velké koalici vyjádřil jako o "havarijní situaci". Pokud by nevyvstala po volbách jiná varianta, politici by museli "skousnout zuby."

Šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek uvedl, že velká koalice, která by případně vznikla po nadcházejících volbách, je jen akademická teorie, tato koalice je zcela nepravděpodobná a možná jen v krajním případě.

Paroubek ale už před časem řekl, že pokud by se opakoval volební pat, bylo by takové řešení lepší než založit podporu vlády na přeběhlících.

Otázkou také je, kdo by ve vládě zasedl. Lídři obou stran by to být nemuseli.

Podle politologa Bohumila Doležala by velká koalice byla po "technické stránce" možným řešením, protože ČSSD a ODS by po volbách určitě měly v poslanecké sněmovně většinu. Má to však mnohá ALE - a mezi ně patří třeba zkušenost s předčasnými volbami, které sociální demokraté nakonec nepodpořili.

Jiří Paroubek (vlevo) a Jan Fischer, foto: ČTK
ČSSD by také byla oproti ODS ve dvojí výhodě, myslí si Doležal:

"Za prvé je velmi pravděpodobné, že pan Paroubek volby vyhraje a ČSSD bude nejsilnější strana. Za druhé: pan Paroubek bude mít vždycky v záloze komunisty, s kterými bude mít taky v poslanecké sněmovně slušnou většinu."

Jaké jsou výhody a nevýhody velké koalice?

"Výhody velké koalice jsou v tom, že když se na něčem dohodnou, tak si to odhlasují. Prostě velká koalice má za normálních okolností, a když ji dělají normální seriózní partneři tuhle výhodu. Nevýhoda je ta, že jsou to všechno kompromisy a to kompromisy stran, které mají k sobě za normálních okolností programově poměrně daleko, tudíž je to vládnutí hrozně bezvýrazné. Navíc velká koalice vede k nemravným sklonům si rozparcelovat stát. Z těchto důvodů to na delší dobu znamená degeneraci politiky. Velká koalice je myslitelná jen na velmi krátkou přechodnou dobu."

Tématu případné velké koalice se věnovaly i pondělní Lidové noviny. Autor sloupku Zbyněk Petráček mimo jiné soudí, že v situacích, jež smrdí státním bankrotem a vyžadují celonárodní koncenzus, může být velká koalice užitečná. "Strany, které se dosud jen podrážely, náhle sdílejí odpovědnost i rizika," píše Petráček.