Jakub Janda triumfoval na Turné čtyř můstků v nejdramatičtějším ročníku historie

Jakub Janda při skoku, foto: ČTK

Jakub Janda je v současnosti nejskloňovanějším sportovním jménem v České republice. Po pětatřiceti letech dokázal navázat na frenštátského rodáka Jiřího Rašku a jako druhý český skokan na lyžích v historii vyhrát Turné čtyř můstků. Svěřenec slovinského trenéra Vasji Bajce tak dosáhl na jednoznačně největší úspěch své dosavadní kariéry.

Jakub Janda při skoku, foto: ČTK
Turné čtyř můstků má v seriálu závodů SP výsadní postavení, což potvrzuje i to, že se mu lyžařských kruzích přezdívá skokanský grandslam. Letošní ročník navíc nabídl neuvěřitelně dramatickou zápletku. Vůbec poprvé v historii ho stejným bodovým součtem vyhráli dva borci - spolu s naším Jandou se radoval i Fin Janne Ahonen, který tak vyrovnal rekord čtyř celkových prvenství Němce Weissfloga. Janda potvrdil výjimečnost nároků, které Turné na skokana klade.

"Čtyři závody po sobě jsou hrozně náročné na psychiku, zvláště když se konají v průběhu dvou, tří dnů. Bylo hrozně těžké se koncentrovat, protože mezi závody jsme neměli téměř vůbec žádný odpočinek, ale to turné takové prostě je a tím je obtížnější, než ostatní světové poháry."

Další zvláštností Turné je k.o. systém, kdy jednotliví skokané nastupují ve dvojicích proti sobě. Český reprezentant vsadil na taktiku, kterou se při svém triumfu před dvěma lety proslavil Němec Sven Hannawald. Vynechával kvalifikaci a v 1.kole závodu se tak vždy představil až na závěr proti nejsilnějšímu soupeři. Jandovi sázka na tuto kartu jednoznačně vyšla, ušetřené síly se mu v samotném závodu náramně hodily.

Zleva: Nor Roar Ljökelsöy, Fin Janne Ahonen a Jakub Janda, foto: ČTK
"Já jsem vždycky odjel oficiální trénink a ty skoky nevypadaly zle, takže jsme se s trenérem Vasjou Bajcem domluvili, že do kvalifikace nenastoupím. Kvalifikace už je hodně o závodění a koncentraci, takže by to byl další únavný závod před samotným závodem."

Zrodil se nový Ahonen tvrdí zahraniční komentátoři v narážce na to, že sedmadvacetiletý rodák z Čeladné podobně jako chladný Fin nedává své emoce příliš najevo. Janda pro to má následující vysvětlení.

"Já se až do poslední chvíle soustředím na ten skok, který pro mě končí až ve chvíli, kdy si odepnu lyže. Ta koncentrace i v té chvíli v hlavě pořád jede a já jí neumím utnout a začít se hned radovat."

Ještě před dvěma lety si našeho reprezentanta téměř nikdo nevšímal. Proč také, když v celkové klasifikaci Turné obsadil až 54.místo. Dnes je v lyžařském světě fenoménem, ale na ulici se mu stále daří splynout s tzv. obyčejnými smrtelníky.

Jakub Janda, foto: ČTK
"Je málo lidí, kteří mě poznají a chtějí například podpis. Je to tím, že skáču v přilbě a brýlích a tak se někdy lidi diví, jestli jsem to skutečně já. Jsem za to vděčný, že jsem takový trošku anonymnější."

Janda se netají pozitivním vztahem k adrenalinovým sportům, jako jsou např. seskoky padákem či potápění. Avšak nejvíce se ve svém volném čase věnuje motorismu.

"Velkým koníčkem je motorismus. Moje auto musí být dokonale čisté, i když teď v zimě je s tím trošku problém, protože já neuznávám myčky, jejichž kartáče tomu laku vyloženě škodí a mně je to líto. Chci si koupit motorku, už v létě jsem o tom snil, ale nevyšlo to, tak to chci stihnout do konce zimy, abych mohl na jaře hned začít jezdit."

Skokané si po Turné příliš neodpočinou, už tento týden je v rakouském Kulmu čeká další z vrcholů letošní sezóny - světový šampionát v letech na lyžích. Jakub Janda na něm chce vyzkoušet nové, tvrdší lyže, které by ve vzduchu neměly být tak agresivní a tím mu dopřát pocit většího bezpečí. K letům má totiž velký respekt a tak ještě není jisté, zda se po tréninkových skocích šampionátu vůbec zúčastní. I proto se nechce bavit o případných výsledkových ambicích.

"Uvidíme na Mistrovství světa. Já jsem měl loni v Planici, kdy už jsem doufal, že půjde vše bez problémů, docela krizové skoky. Trošku mě to vycvičilo, takže podniknu oficiální trénink a uvidíme jestli se nové lyže osvědčí. Já doufám, že jo. Buď to půjde nebo nepůjde. Buď to opravdu zabalím a odjedu nebo do toho závodu nastoupím. Myslím, že teď je na tuto otázku ještě brzy."

Ať už světový šampionát dopadne jakkoliv, hlavní závody čekají Jandu za měsíc na OH v Turíně.

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio