Jan Švejnar kandiduje na prezidenta

Jan Švejnar, foto: ČTK

V boji o pozici hlavy českého státu se příští rok v únoru postaví současnému prezidentu Václavu Klausovi ekonom Jan Švejnar. Pětapadesátiletý Švejnar svou prezidentskou kandidaturu oznámil v pátek. Jeho nominaci podepsalo deset senátorů různých politických uskupení kromě občanských demokratů, jejichž favoritem je Klaus, a komunistů. Jaké jsou preference Jana Švejnara? Má v tomto souboji šanci?

Jan Švejnar, foto: ČTK
Jan Švejnar měl už před pátečním oznámením své kandidatury podporu Strany zelených a většiny senátních klubů Sdružení nezávislých kandidátů a Klubu otevřené demokracie. Při sdělování svého rozhodnutí zdůraznil, že chce být prezidentem pro 21. století. A co sám považuje za svůj hlavní vklad?

"Já myslím, že to je právě ta moje nadstranickost, čili že nejsem politický kandidát. A potom si myslím, že je to jak místní, domácí, tak světová zkušenost a znalost, která bude velmi důležitá v další pěti letech."

Jan Švejnar chce být prezidentem sjednocujícím a ne polarizujícím.

Sociální demokraté mu definitivně vyjádřili podporu na sobotním zasedání ústředního výkonného výboru. Tam Jan Švejnar prohlásil, že porazit Václava Klause je v zájmu České republiky. Lidovci zatím nevysloví podporu ani jednomu z prezidentských kandidátů. Na své celostátní konferenci se shodli na tom, že nechají oběma čas, aby se projevili. Svým volitelům žádné konkrétní pokyny dávat nebudeme, řekl předseda strany Jiří Čunek:

"Jestli se nedokážeme shodnout, tak určitě nebudeme hrát komedii s tím, že KDU-ČSL někoho podpoří, a pak by jinak volila. My chceme, aby to vyjádření odráželo skutečnost."

Jan Švejnar, foto: ČTK
Pro komunisty Jan Švejnar nesplňuje některé podmínky, a proto ho, jak po zasedání ústředního výboru KSČM řekl její předseda Vojtěch Filip, zatím nepodpoří.

Václava Klause Švejnarova kandidatura potěšila. Jak ale řekl v České televizi, do duelu před kamerami s ním nepůjde:

"Takové setkání může být jedině v zájmu mého konkurenta, nikoliv v zájmu mém. Všechno je rázem jasnější a myslím, že celá ta prezidentská volba dostává jasnější kontury, jasnější struktury. Myslím, že to bylo potřeba."

A jak vidí šance Jana Švejnara zvítězit v boji o prezidentské křeslo politolog Jiří Pehe?

"Já se domnívám, že pokud by všechny strany volily tak, jak zatím naznačují, tak Jan Švejnar velkou šanci nemá. Víme ale, že prezidentská volba je tajná a že i v té minulé prezidentské volbě v roce 2003 právě tato povaha prezidentské volby pomohla nakonec ke zvolení Václavu Klausovi. Čímž chci říci, že Jan Švejnar má reálnou šanci být zvolen pouze v případě, že by pro něj hlasovala většina komunistických poslanců, ale hlavě také určitá, třeba jen malá část poslanců nebo senátorů za Občanskou demokratickou stranu."

V čem by podle Vás mohl být Jan Švejnar lepším prezidentem než Václav Klaus?

"Myslím, že v mnoha směrech. Zejména proto, že skutečně by to byla osoba spíše sjednocující než polarizující českou politickou scénu a obecně i společnost. A také si myslím, při těch úkolech, které na Českou republiku čekají v Evropské unii, zejména při jejím předsednictví, by byl někdo, kdo má na Evropskou unii optimističtější pohled než Václav Klaus. A tím Jan Švejnar bezpochyby je lepším prezidentem."