Janda vyhrál v Harrachově závod SP ve skocích na lyžích

Jakub Janda, foto: ČTK

Český skokan na lyžích Jakub Janda vyhrál v letošní sezóně už třetí závod Světového poháru. V Harrachově tak po dlouhých 21-ti letech dosáhl na prvenství domácí reprezentant. Pro svěřence slovinského trenéra Vasji Bajce to může být skvělý odrazový můstek k Olympijským hrám v Turíně.

Jakub Janda,  foto: ČTK
Sedmadvacetiletý Jakub Janda si nedělním harrachovským triumfem ještě upevnil průběžné vedení v celkové klasifikaci Světového poháru a také pořádně zlepšil náladu po sobotním sedmém místu. O tom, jak prožíval zřejmě nejnáročnější dny své kariéry je následující rozhovor:

Jak moc na vás dolehl tlak před domácími závody SP ve srovnání s těmi v zahraničí?

"Srovnat se to nedá, ten tlak byl obrovský. Já jsem první den strašně moc chtěl vyhrát, bohužel to nevyšlo. Měl jsem problémy, úplně jiné vnímání a ten druhý skok jsem totálně pokazil."

Dá se říct co jste v sobotu po závodě prožíval a jak se vám podařilo otřepat, že jste v neděli šel na vítězství?

"Dostal jsem se z toho poměrně rychle. Běžel jsem na hotel, během si vždy vyčistím hlavu a vlastně těch deset minut, než jsem doběhl mi pomohlo, bylo to hned pryč."

Pomohl vám někdo konkrétně?

Jakub Janda  (uprostřed),  foto: ČTK
"Večer jsme sedli s Vasjou Bajcem, řekl mi, kde se stala chyba a čeho bych se měl v neděli vyvarovat. Mně se to povedlo a tak to nakonec dopadlo dobře."

Bylo v neděli po psychické stránce náročnější úvodní kolo nebo finálové, kdy jste vedl a vítězství bylo blízko?

"To finálové bylo těžší, v prvním kole jsem to bral tak, že to buď vyjde nebo ne a bylo mi úplně jedno jak dopadnu. Najednou, když jsem vedl, tak nějaké sevření tam bylo, tlak i nervozita byla velká, ale podařilo se mi stoprocentně zkoncentrovat na druhý skok a myslím, že ten vyšel také perfektně."

Vnímáte, jak před vámi skáčí vaši soupeři nebo se soustředíte jenom na sebe a jste oproštěn od okolí?

"Já se soustředím jenom na sebe, i když v Harrachově byl problém, že hned vedle lavičky byl reproduktor, takže bylo slyšet úplně všechno. Snažil jsem se to však nevnímat a vůbec se tím nezabývat."

Jakub Janda,  foto: ČTK
Už jste stihnul nějakým způsobem ten triumf oslavit?

"Včera jsem se vrátil domů, zašel jsem jenom za Jardou Sakalou do jeho baru a tam jsme chvíli poseděli - to bylo všechno. Jinak na slavení teď opravdu není moc času."

Pod můstky jste měl spoustu známých i rodinných příslušníků včetně babičky. Zvýší to ještě tlak případně motivaci závodníka?

"Nevím, co na to odpovědět. Samozřejmě je krásné, když se rodina přijede podívat na závody, ale já se od toho snažím oprostit. Babička byla vůbec poprvé na tak velkých závodech, ona jinak chodí na všechny republikové závody ve Frenštátě, ale tady jí to trochu vzalo, viděla že Světový pohár je o úplně něčem jiném."

O vás se dlouho mluvilo, jako o velkém talentu, který jste však dlouhou dobu nedokázal prodat. Je ten zlom způsobený příchodem trenéra Vasji Bajce?

"Určitě Vasjova je tam velká práce, protože žádný trenér s námi nedokázal to co on. Z každého skokana dokázal vykřesat jeho potenciál."

Skokanské můstky v Harrachově
V čem spočívá jeho kouzlo?

"Je to prostě stoprocentní trenér, na kterého se můžete kdykoliv s čímkoliv obrátit. Přijdu za ním, že mám problém s kombinézou, on zvedne telefon a druhý den je nachystána nová kombinéza. S lyžemi je to stejné, prostě bezproblémové.

Hodně cestujete, ovšem kam přijedete, tam je zima. Které roční období máte nejraději?

"Nejraději mám léto, protože já preferuji teplo a zima mi naopak dost vadí, ale bohužel dělám zimní sport a tak si na to musím zvyknout."

Pokud se řekne Jakub Janda a volný čas - co si lze představit?

"Můj volný čas, to je spousta běhání, zařizování a placení složenek."

Máte ve SP nějaké oblíbené středisko, kam se rád vracíte?

"Mám hodně oblíbených středisek z minulého roku. Jestli budou oblíbená i letos, to se uvidí, protože když se mě někdo zeptá, který je můj oblíbený můstek, tak vždy říkám, počkejte až po závodech."

Pokud srovnáte triumfy, které máte na svém kontě - byl ten harrachovský nejkrásnější?

"Určitě byl nejtěžší a zároveň nejkrásnější."

Skoky na lyžích jsou individuální disciplína, dá se o vás říct, že jste individualistou i v životě?

"Asi ano - jsem hodně individuální."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio