"Je to mé svobodné rozhodnutí a žádné peníze jsem nevzal," tvrdí bývalý poslanec Bielesz

Zdeněk Kořistka (vlevo) a Marián Bielesz, foto: ČTK

Zastupující předseda sociálních demokratů Stanislav Gross, který byl prezidentem Václavem Klausem pověřen sestavením nové vlády, získal pro koalici s lidovci a unionisty formálně většinu ve sněmovně. Poslanec Marian Bielesz se vzdal mandátu. To znamená, že místo tohoto neposlušného poslance, který nedávno vystoupil z Unie svobody i z poslaneckého klubu a tvrdě kritizoval možnou koalici se sociálními demokraty, nastoupí loajální Zdeněk Kořistka. Tím Stanislav Gross získává faktickou většinu stojednoho hlasu v Poslanecké sněmovně.

Zdeněk Kořistka  (vlevo) a Marián Bielesz,  foto: ČTK
Marián Bielesz svým rozhodnutím mnohé překvapil. Vždyť ještě minulý týden popíral, že by uvažoval o složení mandátu. Naopak tvrdil, že má blízko k opoziční Občanské demokratické straně, a nevylučoval vstup do jejího klubu. Vehementně zdůrazňoval, že nemůže podpořit vládu sociálních demokratů a nechce se smířit s účastí unionistů ve vládě. Díky němu ztratila vládní koalice většinu ve sněmovně. Nyní se z ničeho nic Bielesz vzdává mandátu ve prospěch loajálního poslance, čímž defakto umožňuje vznik staronové vládní koalice, proti které tolik brojil:

"Nepopírám, že jsem o tom uvažoval již dříve. Nebyl na mě činěn nátlak. Je to mé svobodné rozhodnutí. Myslím, že přechod v průběhu volebního období k opozici by bylo za hranicí politické kultury."

V kuloárech se okamžitě začalo spekulovat, že za svůj dobrovolný odchod dostal Marián Bielesz zaplaceno. "Mluví se o částce mezi 15 - 20 miliony korun," potvrdil to Lidovým novinám zdroj blízký vládní koalici. "To je nesmysl, pokud skutečně rezignuji, dělám to nyní. V době, kdy se přetahovačky teprve rozjíždějí," reagoval Marian Bielesz na nařčení z braní úplatku. Stanislav Gross na otázku, zda Bieleszovi něco přislíbil za rezignaci na mandát, odpověděl: "Já jsem s panem Bieleszem nejednal, takže těžko mohu říci, co kde bylo. V každém případě si myslím, že za vším něco vidět - je docela problematické a možná by se pan Bielesz mohl urazit." Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek novinářům řekl, že Bieleszovy úvahy bere na vědomí a je rád, že současná vládní koalice má formálně 101 hlasů v Poslanecké sněmovně. "Teď se ještě rád nechám ujistit sociálními demokraty, že ta většina existuje i fakticky," prohlásil. Podle něj zdaleka není většina sociálních demokratů, lidovců a unionistů ve sněmovně zajištěna. Někteří poslanci sociálních demokratů avizovali, že si nepřejí vládu, ve které by Unie svobody-DEU buď přímo byla, nebo alespoň měla stejné zastoupení jako dosud. To znamená tři ministry.