Jen malá shoda v tripartitě

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Odbory neuspěly u vlády se svým požadavkem na stažení a přepracování části zdravotnické reformy, která má umožnit stanovení základní péče a připlácení za nadstandard. Kabinet ani po šestihodinovém jednání tripartity neustoupil. Shoda naopak nastala v oblasti nové strategie na zvýšení konkurenceschopnosti země.

Předseda Odborového svazu Kovo Josef Středula  (vlevo) a předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil,  foto: ČTK
Tripartita, tedy zástupci vlády, odborů a zaměstnavatel, se opět neshodli na tom, za co si budeme v Česku u lékaře připlácet. Odbory se s vládou nedohodly na zákoně o veřejném zdravotním pojištění. Novela v paragrafu 13 otevírá možnost připlatit si za nadstandardní péči. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil řekl, že požaduje stažení tohoto zákona ze třetího čtení a jeho vrácení do čtení druhého, ve kterém jsou možné pozměňovací návrhy:

"Výsledkem je, že my na tom trváme nadále. Zároveň požadujeme, aby paragraf 13, který je vlastně klíčový, byl ošetřen zákonem. Myslím, že i zaměstnavatelé nás v tom podpoří."

Zaměstnavatelé sice mají výhrady, ale zatím vyčkávají, což potvrdil svými slovy prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák:

"Stanovisko podnikatelů a zaměstnavatelů je takové, že nebrzdí zdravotní reformu s tím, že berou garanci vlády, kterou jasně řekl předseda vlády, že se zákon 48 znovu otevře a bude šance připomínek."

Vláda požadavky odborů odmítla, protože navrhovaná norma zajišťuje základní systémové nastavení reforem zdravotnictví, především tzv. standardy zdravotní péče. Novela kromě standardu a nadstandardu upravuje i poplatky. Zvyšuje poplatek za den v nemocnici ze 60 na 100 korun. Pacienti by neměli hradit ani 30 korun za položku na receptu, ale jen za celý recept. Sami by si platili také léky do 50 korun a podpůrné léky, například proti vysokému tlaku.

Jaromír Drábek,  foto: ČTK
Návrh vlády, aby se výhrady, které zaměstnavatelé a odbory ke změnám ve zdravotnictví mají, projednaly spolu s dalšími reformními zákony, upřesnil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek:

"V další fázi zdravotnické reformy bude předkládána úprava dalších zákonů, ať už se to týká vymezení zdravotnických služeb, ať se to týká vymezení tzv. specifických zdravotních služeb. Tyto návrhy by měly jít ve velmi rychlém sledu, to znamená už v průběhu několika málo týdnů by je měla projednat vláda. Pokud tedy mají odbory konkrétní výhrady k jednotlivým ustanovením této dnešní předlohy, tak je možné o nich diskutovat a případně je zapracovat do toho druhého materiálu."

Podle ministra Drábka není možné dál hlasování o reformě zdravotnictví odkládat, protože by se odsunula účinnost zákona.

Tripartita jednala i o návrzích daňové reformy. Oba sociální partneři vlády kritizovali daňovou reformu jako celek. Vládní návrh reformy daní vytváří například podmínky pro vznik jednoho inkasního místa, ruší superhrubou mzdu a zhruba čtvrtinu daňových výjimek. Podle odborářů tyto změny zhorší stav veřejných financí. Odbory a zaměstnavatelé jsou také pro zachování daňového zvýhodnění stravenek a režijních jízdenek, tedy daňových výhod u zaměstnaneckých benefitů. I to by podle odborového předáka Jaroslava Zavadila zhoršilo stav veřejných financí:

"Ten náš daňový systém je zaplevelen řadou výjimek a řadou různých odpustků, které se tady nahromadily. A nemyslím si, by mělo být zrovna teď na pořadu jednání o dvou benefitech, jako jsou stravenky a režijky. Pragmatičnost spočívá v tom, že na tom stát nic nevydělá, že na tom stát prodělá. Zaměstnavatelé tam měli prezentaci, a my máme svoji také. Ta jasně dokazuje, že by si tím stát vůbec v ničem nepomohl."

Odbory i zaměstnavatelé na druhou stranu souhlasí s novou strategií konkurenceschopnosti na roky 2012 až 2020, kterou připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Hlavními pilíři nové strategie jsou efektivní instituce, kvalitní infrastruktura a ekonomika poháněná inovacemi. To všechno by mělo Česko podle autorů strategie posunout do elitní dvacítky nejvíce konkurenceschopných zemí světa. Práci ministerstva ocenil prezident Svazu dopravy a průmyslu Jaroslav Hanák:

"Překvapivě musím říct, že oba sociální partneři, i ti, kteří k tomu diskutovali, ocenili práci jak ministerstva průmyslu a obchodu, tak ministerstva pro místní rozvoj. Ty dokumenty mají šanci, že budou systémově i terminologicky provázány, a to chceme i my. I když jsou to dokumenty, které poběží léta a budou dopřesňovány, oceňujeme, že jsou takovým způsobem zpracovány."