Odbory a zaměstnavatelé se s vládou na reformách stále neshodnou

Odboráři a zaměstnavatelé se s vládou na reformách stále neshodnou, odmítli podobu zdravotnické i penzijní reformy. Chystanou stávku odborů tak zatím nic neodvrátilo. Jednání o připravovaných vládních reformách by mělo pokračovat i tento týden. Například Asociace samostatných odborů by se měla ve čtvrtek nad návrhy sejít s ministrem financí Miroslavem Kalouskem. V kompletním složení se pak sejde tripartita, tedy vláda, odbory a zaměstnavatelé 20. června.

Jaromír Drábek,  foto: ČTK
Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) byly dva problémové body. Prvním z nich byla penzijní reforma. Tu kritizují odbory i zaměstnavatelé, i když každý z jiného pohledu. Vláda v penzijní reformě navrhuje, aby si lidé od roku 2013 mohli převádět část pojistného ze státního pilíře do takzvaného druhého pilíře na individuální účty u soukromých penzijních společností, a to za podmínky, že přidají část peněz ze svého. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek tvrdí, že zavedení druhého pilíře důchodového systému je nezbytné.

"A to z hlediska demografického vývoje, z hlediska zásluhovosti systému. Zejména z důvodu, že dnešní mladí lidé, pokud by nebyl vytvořen druhý pilíř, tak by byli ve velmi těžké situaci, kdy by vlastně, když to řeknu s mírnou nadsázkou, zaplatili důchod jak svým rodičům, tak potom sami sobě."

Stanovisko českého byznysu k návrhu reformy je jednoznačné. Tím, že není druhý pilíř - tedy vyvedení peněz na individuální účty - povinné, tak ho nepodporujeme, řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Zaměstnavatelé by preferovali reformu stávajícího státního průběžného systému a penzijního připojištění. Proti zavedení nového pilíře v podobě individuálních účtů jsou i odboráři. Ti hovoří o vytahování peněz z průběžného systému. A zdá se, že reformy nepodporují ani občané. Lidové noviny otiskly průzkum, kde se proti vládou připravované penzijní reformě postavilo 72 procent lidí. Na nelichotivém vysvědčení se podle vládních špiček podepsaly zejména neutuchající spory v kabinetu.

Druhým sporným bodem jednání tripartity byl návrh zdravotnické reformy. Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka jsou reformy nutné, ale musí se nejprve udělat řada opatření pro ochranu proti korupci a zavést kontrola nad úkony, které lékaři dělají.

"Český byznys podporuje reformy zdravotnictví, ale musí se udělat řada opatření pro ochranu věcí týkající se korupce u přístrojů, stavebních věcí. Je třeba zpřísnit lékovou politiku, zavést kontrolu nad úkony pro pacienty a udělat optimalizaci nemocnic a lůžkové kapacity."

Odboráři trvají na tom, aby se zdravotnická reforma v podobě navržené vládou stáhla úplně. Zatížila by podle nich neúměrně domácnosti, postrádají také definici co je standard a co už je nadstandard.

V jedné věci však tripartita našla shodu. Odbory a zaměstnavatelé se dohodli s vládou na dalším jednání ohledně takzvaného kurz-arbeitu, tedy možnosti, že by podniky své zaměstnance v době krize nechaly na nějaký čas doma za nižší mzdu, kterou by jim uhradil stát. Šéf odborů Jaroslav Zavadil věří, že kabinet na tento požadavek přistoupí.

Jaroslav Zavadil,  foto: ČTK
"Budeme chtít, aby se ministerstvo práce začalo kurz-arbeitem zabývat tak, aby se to v dohledné době dostalo do legislativní podoby."

Kurz-arbeit podle Zavadila vychází stát dvakrát levněji než podpory v nezaměstnanosti. Jeho zavedení požadují po vládě odboráři a zaměstnavatelé. Jak jednání o reformách dopadnou, se těžko odhaduje. Jak dodává předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek, stávka je ale po posledním jednání ještě reálnější.

"Platí to, co jsme řekli. Do desátého se jedná. Pokud se nedohodneme, tak kdykoliv po desátém můžete počítat s tím, že stávka vyhlášena bude."

Odboráři už kvůli vládnímu návrhu reforem nedávno svolali demonstraci na Václavské náměstí. Zúčastnilo se jí přes 40.000 lidí. Nyní odbory chystají stávku v železniční, silniční i městské dopravě.