Tripartita se zatím na reformách neshodla

Foto: Tomáš Adamec

Tripartita, tedy zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů se ve čtvrtek neshodli na parametrech zdravotnické reformy. Rozdílné byly zejména názory na to, za co by si lidé měli připlácet ve zdravotnictví a jak by se měla stanovit standardní péče placená ze zdravotního pojištění. Také vize odborů a ministerstva práce a sociálních věcí týkající se důchodové reformy se značně liší.

Leoš Heger
Odbory sdělily, že nepodpoří změny ve zdravotnictví tak, jak je připravil šéf resortu Leoš Heger. Nelíbí se jim, že by si na některé lékařské výkony měli lidé připlácet. Mají obavy, že těm, kteří budou mít na nadstandardní léčbu, budou dávat lékaři přednost, například při operacích. Ministr zdravotnictví je naopak přesvědčen, že by zmizely situace, kdy si lidé na černo zařídí například robotickou operaci tam, kde by stačila běžná. Do návrhu reformy proto zapracoval požadavek odborářů, který by měl odstranit případnou protekci:

"Pacienti, kteří by si připláceli za některé výkony, rozhodně nebudou mít prostor pro to, aby je zdravotnické zařízení upřednostňovalo. Velmi nám záleží na tom, aby byla zachována podle Ústavy ekvita, to znamená, aby každý to, co potřebuje, dostal rovným způsobem a nikdo ho nemohl předběhnout například v čekací frontě jenom proto, že je pacientem, který si připlácí."

Odborářům rovněž vadí, že ministerstvo zdravotnictví nejdříve nehledalo úspory uvnitř resortu, ale peníze chce šetřit na pacientech. Po jednání tripartity to potvrdila předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková:

"Podle těch jednotlivých návrhů se teď pacienti řadí na dva druhy: na pacienty, kteří budou mít na to, aby si připlatili na moderní léčbu, která je v souladu s nejnovějšími lékařskými postupy, anebo aby dostali léčbu, která je ekonomicky nejméně náročná a je v ekonomických možnostech veřejného zdravotního pojištění. Odbory zásadně s tímto přístupem souhlasit nemohly."

Zaměstnavatelé naopak za ministrem zdravotnictví stojí. Podpořili jak možnost připlácení, tak vyšší platby za pobyt v nemocnici. Podle viceprezidenta Svazu dopravy a průmyslu Jaroslava Hanáka ale i oni mají plán, kde peníze v rezortu najít:

"Začneme od toho, co nikdo nikdy nedokázal, a to je stanovení optimální sítě nemocnic, samozřejmě transparentní vstupy lékařských zařízení, léková politika. A také by měl někdo zvážit, abychom my, občané, když za rok beru nějakou péči a na účtě mi naskočí 10 tisíc, že bych to možná měl podepsat a prověřit, jestli opravdu to na mně bylo vykonáno. V závěru jsme vyzvali vládu, aby předložila svůj návrh v součinnosti s kraji, jak by měla vypadat optimální síť nemocnic."

Vláda, zaměstnavatelé a odbory si na jednání tripartity také poprvé poměřili své představy o důchodové reformě. Ta se výrazně liší u šestice návrhů, se kterými pracuje kabinet a dokumentu, který připravily odbory. Svůj návrh důchodové reformy odbory pracovně nazvaly Za méně peněz více muziky. Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslava Zavadila je jejich návrh především šetrnější k budoucím důchodcům a neumožňuje bohatnutí penzijních fondů:

Jaroslav Zavadil
"My to máme rozpracované tak, že samozřejmě budeme podporovat kapitálové fondy, ale jiným způsobem než to předkládá pan ministr Drábek, odmítáme povinné odkládání finančních prostředků, a hlavně, co nechceme, a v tom je ta šetrnost vůči budoucím důchodcům, je nesahat na průběžný fond. To považujeme za zločin, protože pokud se ten průběžný fond začne rozebírat, tak tu samozřejmě do budoucna budeme mít velký problém."

Podle viceprezidenta Svazu dopravy a průmyslu Jaroslava Hanáka by se tripartita měla sejít až když bude mít vláda jasno v základních bodech:

Jaromír Drábek,  foto: ČTK
"Že to bude garance nejenom vlády, ale i opozice, protože důchodová reforma se dělá na 10, 15, 20 let. Za druhé musí být jasno, jaké budou odchody do důchodu, bude platit 65, nebo jaké budou sankce předčasného odchodu do důchodu. Pak musíme říct, zda ten kapitálový pilíř bude povinný nebo nepovinný, jestli bude do 40 let, do 50 let. To jsou tak zásadní parametry, že bez toho diskutovat s vládou nebo s politiky o důchodové reformě není myslím solidní. Můžeme říct svoje stanoviska, ale myslím, že to je nedostatečné."

Přesto ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek vstup odborů a zaměstnavatelů do diskuse o penzijní reformě vítá:

"Politická diskuse o tom řešení zdaleka není uzavřená. V tuto chvíli je to skutečně otázka variantního řešení. A pokud odbory přinesly další variantu, kterou chtějí zapojit do diskuse, tak já to vnímám pozitivně, protože prostě je potřeba dát na stůl všechny varianty. My jsme se shodli na tom, a to jsem rád, že se ta východiska opírají o čísla, která nikdo nezpochybňuje."

O důchodové reformě by měla jednat tripartita opět 17. února.