Jiří Paroubek zmírnil zpochybnění voleb

Jiří Paroubek, foto: ČTK

Premiér Jiří Paroubek překvapil krátce po volbách tím, že zpochybnil jejich výsledek. Ve svém dramatickém projevu neuznal vítězství ODS o ohlásil možnou žalobu na výsledek voleb mimo jiné kvůli vstupu policisty Kubiceho do kampaně. Později své prohlášení podstatně zmírnil. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.

Jiří Paroubek, foto: ČTK
Po dramatickém vývoji voleb vystoupil předseda ČSSD s projevem, ve kterém odmítl uznat porážku a obvinil ODS z nečestných praktik. Narážel zejména na aféru Kubice. Šéf elitních detektivů totiž čtyři dny před volbami obvinil špičky sociálních demokratů z propojení na organizovaný zločin.

"Byl to tedy boj proti části lidí v médiích, proti jednotné frontě zločinců typu Krejčíře, lhářů typu Kubiceho, mocichtivé ODS,"

charakterizoval volební kampaň Paroubek. Při zpochybnění výsledků voleb se však odvolal na zákon, který, jak se později zjistilo, řeší vytápění a dodávku teplé vody pro domácnosti. Oznámil, že pokud nebudou do půl roku vyšetřena trestní oznámení, která podal na šéfa ODS Topolánka a na Kubiceho, zpochybní volby u Nejvyššího správního soudu. Domnívá se, že tuto stížnost na volby může podat kdykoliv, což je v rozporu s míněním soudu. Ten hovoří o lhůtě deseti dnů od vyhlášení oficiálních výsledků. Situaci po volbách charakterizoval Jiří Paroubek následovně.

"Demokracie v této zemi utrpěla těžký zásah srovnatelný snad jen s únorem 1948, jen s rozdílem, že hrozí modrá totalita. Pokud by občané uvěřili kampani ODS a jejich experimentům, jsou sami strůjci svého osudu a nelze nic namítat. Pokud volebního vítězství dosáhli nečestně, nemůžeme to v zájmu tohoto státu tolerovat."

Na slova předsedy ČSSD reagoval první místopředseda ODS Petr Nečas.

Miroslava Němcová a Petr Nečas, foto: ČTK
"Slyšeli jsme slova zklamaného a poraženého člověka, který má panickou hrůzu, že přijde o svou moc, má panickou hrůzu z toho, že některé korupční kauzy budou vyšetřovány a je schopen udělat všechno pro to, aby k tomu nedošlo. Slyšeli jsme slovník normalizačního funkcionáře s výrazy jako agent přisluhovač. Takže já bych skutečně varoval před podobným přístupem."

Jiří Paroubek později svá prohlášení zmírnil, když řekl: "Zpochybnění bylo včera, dneska je dnes." Své straně doporučil odchod do opozice.

"Tím, že pánové předsedové tří středopravých stran Bursík, Topolánek a Kalousek řekli, že spolu zahajují rozhovory a podle mých informací ty rozhovory začali už v noci, tak my ty věci spíš bereme na vědomí."

Současně ale upozornil, že pokud budou mít ostatní strany zájem, jsou sociální demokraté připraveni se na vládě podílet. Paroubek míní, že Topolánkovi se stejně nepodaří funkční vládu sestavit a bude ČSSD, ale i komunisty potřebovat. Nevyloučil ani, že by vládu sestavil on. Jak podotkl, chybí mu k tomu, stejně jako pravici, jen jeden mandát.