K volbám už od šestnácti let?

0:00
/
0:00

Snížení hranice pro aktivní volební právo na šestnáct let - to byl jeden z bodů předvolebního programu Strany zelených. A jak se zdá, i když návrh není součástí probíhajících koaličních jednání, zelení budou tento programový bod po volbách prosazovat. Pro začátek by chtěli umožnit šestnáctiletým volit alespoň do obecních, případně krajských samospráv. Více už Martina Lustigová.

Proč zelení s tímto návrhem přicházejí? Na to jsem se zeptala místopředsedkyně strany Dany Kuchtové: "Podle mého názoru jsou dnešní šestnáctiletí dost zralí, aby mohli volit, protože mají dostatek informací, a někteří z nich jsou schopni stávající politickou situaci posoudit a chtěli by ji podle mých zkušeností i ovlivnit. Samozřejmě se to týká jenom části mladých, netýká se to všech, protože další část je zase pasivní, někteří se o politiku vůbec nezajímají."

A jak se na snížení věkové hranice pro aktivní volební právo dívají odborníci? Slovo má politoložka Vladimíra Dvořáková: "Samozřejmě o tom je ve světě velká diskuse, od jakého věku by asi volební právo mělo být. Já si osobně myslím, že těch osmnáct let je adekvátní. Samozřejmě pokud by se volební právo od šestnácti let vztahovalo na obecní volby, tam by mohla být výhoda v tom, že by se už v mladém věku lidé začali více zajímat o problémy společnosti, o místní záležitosti. Ale popravdě řečeno, já si nedělám moc velkou iluzi."

Politolog Jiří Pehe upozorňuje na to, že návrh na snížení věkové hranice pro aktivní volební právo má jen malou šanci na úspěch. Proč? "Protože by se zcela jistě vynořila celá řada námitek, které by souvisely s tím, že je podivné, že bychom přiznávali mladistvým už ve věku šestnácti let volební právo, tedy právo na velmi důležitý akt, který ovlivňuje činnost celé společnosti, a zároveň bychom jim nepřiznávali celou řadu dalších práv, která jsou spojena s dospělostí - například právo řídit automobil nebo požívat alkohol. Takže si myslím, že to má velmi malou šanci na přijetí. Je to spíš takový výstřel do vzduchu, protože zelení samozřejmě vědí, že většina jejich příznivců jsou mladí lidé a chtějí toho využít."

Na druhou stranu Dana Kuchtová dodává: "Já bych chtěla zmínit, že jsme vycházeli i z toho, že třeba pracovní právo umožňuje vstup do pracovního poměru už od patnácti let a je tady v případě soudního souhlasu možnost uzavírat manželství už v šestnácti letech. Tolik jenom pro takové to východisko v případě legislativy, že se zde také uvažuje s nižšími věkovými úrovněmi."

Nabízí se také otázka, komu by tato případná změna prospěla... Komu mladí lidé v Česku fandí? "Já si myslím, že je zřejmé, že nejvíce fandí Straně zelených. Z výsledků posledních voleb vyplývá, že prvovoliči volili ODS, takže by to nejvíce pomohlo těmto dvěma stranám. Ale spíše by to pomohlo Straně zelených, protože celá řada mladých lidí se rozhoduje, řekněme, emotivně. A otázka životního prostředí, jakož i prvek proti establishmentu, který představuje Strana zelených, to by jim zřejmě docela konvenovalo," soudí Jiří Pehe.

Dana Kuchtová připouští, že návrh na snížení věkové hranice pro volební právo je celkem radikální. Podle ní proto bude následovat poměrně dlouhá diskuse. Podobný systém, jaký navrhují zelení, funguje pro komunální volby v sousedním Rakousku.