K zářijovému protestu se připojí i vojáci

Photo: www.ct24.cz

K chystanému protestu policistů a hasičů se v poledne 21. září připojí zástupci většiny dalších státních zaměstnanců a lidí pracujících ve veřejné správě. Proti škrtům v platech budou demonstrovat na náměstí Jana Palacha v Praze. Protest by prý mohly podpořit i odborové organizace ze soukromého sektoru.

Stát chce příští rok ušetřit až 21 miliard korun změnou tabulek platových tarifů a snížením základních mezd státních zaměstnanců o desetinu. Pokud vláda úpravy tarifů schválí, budou se týkat asi 400 tisíc ze 700 tisíc státních zaměstnanců. Předsedkyně odborového svazu státních zaměstnanců Alena Vondrová vysvětlila, proti čemu budou protestovat:

"Proti neodborným, tupým škrtům, které ve svých důsledcích povedou ke snížení bezpečnosti v zemi, snížení ochrany občanů, ochrany jejich majetků, ochrany zdraví a životů, které povedou k omezení některých služeb, ke snížení jejich kvality, které povedou k tomu, že některé zásadní funkce státu nebudou řádně vykonávané. Protestujeme proti snížení platů státních zaměstnanců, změně systému odměňování."

Alena Vondrová,  foto: ČTK
Podle Aleny Vondrové se k demonstraci připojí všechny významné odborové svazy reprezentující zaměstnance veřejné správy:

"Odborový svaz kultury, odborový svaz školství svými nepedagogickými pracovníky, předpokládám, že učitelé se také přidají. Přidá se po nezbytných procedurách jednání také odborový svaz zdravotnictví a sociální péče, přidá se odborový svaz civilních zaměstnanců armády, přidá se odborový svaz dopravy a silničního hospodářství, sekce údržby silnic a dálnic, přidaly se drobné odborové svazy profesního charakteru, jako například unie zpěváků, ale i další jiné svazy."

Policejní odbory tvrdí, že k zářijové demonstraci proti vládním škrtům se připojí i někteří vojáci. Obrana musí šetřit tak jako ostatní rezorty 10 procent na platech a stejnou částku i na provozních a 5 procent na investičních výdajích. V armádě nejsou odbory, a tak se vojáci organizují prostřednictvím sociální sítě Facebook a chtějí využít akce svých kolegů. Někdejší náčelník generálního štábu Jiří Šedivý je ale přesvědčen o tom, že by měli zvážit jinou cestu, jak upozornit politiky na to, že se v armádě něco děje. Jak řekl, mohou se obrátit na vedení rezortu, parlament nebo i prezidenta. Ministr obrany Alexandr Vondra řekl, že se bude snažit prosadit, aby se vládní škrty rozhodně nedotkly vojenského historického ústavu a muzeí.

Petr Nečas,  foto: ČTK
Premiér Petr Nečas bude se zástupci odborů ještě 6. září jednat. Právo na chystanou stávku jim ale neupírá:

"Je bytostným právem občana České republiky vyjádřit svůj názor na ten nebo onen krok vlády. Já to jako bytostně založený demokrat plně respektuji a z tohoto pohledu to prostě beru na vědomí. Samozřejmě s představiteli odborových svazů jednáme a budeme jednat i nadále. Budeme předkládat věcné argumenty, budeme se snažit tu věc řešit věcným způsobem, a budeme se snažit tam, kde to bude možné, naleznout i kompromisní řešení."