Kabinet za tisíc dnů vlády odvedl gigantické dílo, tvrdí premiér Miloš Zeman

Milos Zeman

Už tisíc dní je u moci kabinet sociálních demokratů, který premiér Miloš Zeman před dvěma a půl lety označil za vládu sebevrahů. Co se za tuto dobu podařilo, jaké byly úspěchy či neúspěchy, to vše hodnotili na tiskové konferenci premiér a místopředsedové vlády. Více informací má Zdeňka Kuchyňová.

Milos Zeman
Jaké jsou tedy výsledky tisíce dnů vlády sociálních demokratů? Podle premiéra Miloše Zemana kabinet odvedl gigantické dílo. Za dvě třetiny svého funkčního období stihl splnit tři čtvrtiny slibů - a tím k nepoznání změnit zemi. Jak uvedl premiér Zeman, když nastoupila vláda k moci, životní úroveň měřená reálnými mzdami klesala, nyní tato životní úroveň roste. Míra inflace byla 10 procent, nyní je 4 procenta, objem zahraničních investic byl ročně dvě miliardy dolarů, nyní je asi pět. Lidé se podle Zemana nyní cítí bezpečněji, protože klesá kriminalita, snížila se rovněž nezaměstnanost. Vláda je však nespokojená s tempem akce "čisté ruce", s málo úspěšným vymáháním daňových nedoplatků či s rychlostí privatizace. Na rozdíl od většiny svých kritiků však premiér Zeman nepovažuje za velký problém stoupající zadlužení země. Schodek veřejných rozpočtů, který kritizuje i mise MMF, není podle Zemana hrozivý vzhledem k jeho poměru k hrubému domácímu produktu.

"Tento poměr se zvýšil z 18 na 20 procent."

Jak dodal, Miloš Zeman, například v Belgii je tento poměr 111 procent. Jako tzv. bezpečnostní limit je přitom stanoveno 60 procent. Podle premiéra jsme tedy na úrovni jedné třetiny bezpečnostního limitu přičemž tento limit řada zemí Evropské unie výrazně překračuje. Růst dluhu způsobily podle Zemana předchozí vlády v období transformace hospodářství. Místopředseda Pavel Rychetský ocenil, jak pokročilo legislativní přibližování k Evropské unii - z přibližně 12-ti tisíc evropských předpisů a norem zbývá do právního řádu začlenit necelých patnáct set.

"Fakticky se dá říci, že s několika málo výjimkami, které jsou v současné době předmětem jednání parlamentu České republiky, máme proces harmonizace českého práva dovršen."

Obrácenou stranou téže mince je fakt, že sítem parlamentu neprošly právě ty návrhy, na nichž stál volební program sociální demorkacie - např. zavedení registračních pokladen, majetková přiznání, zákon o státní službě, soudní reforma, referendum a jiné. A jak hodnotí 1000 dní působení kabinetu ČSSD, v němž se vyměnilo 9 ministrů, občané. Podle šetření agentury STEM hodnotí činnost vlády kladně 41 procent obyvatel, zatímco 49 procent se domnívá, že si vede špatně.