Kalendárium

Socha sv. Jana Nepomuckého na Karlově mostě v Praze
0:00
/
0:00

Kalendárium tentokrát připomene svatořečení Jana Nepomuckého nebo výročí úmrtí moravského polárníka Oty Kříže.

Na začátku se ještě jednou vrátíme ke zřízení Protektorátu Čechy a Morava, tentokrát ale nepůjde o výročí tragické události. Krátce nuceném vzniku protektorátu museli začít řidiči povinně jezdit vpravo.


Socha sv. Jana Nepomuckého na Karlově mostě v Praze
Na nezaměnitelnou sochu světce s pěti hvězdami okolo hlavy, často umístěnou na mostě narazíme nejen v Čechách a na Moravě, ale také ve světě. Je to Jan, jeden z českých patronů, kterému se později začalo říkat Nepomucký. Jeho osud přiblížila Jana Benediktová z muzea v Nepomuku.

"Jan z Pomuku se narodil kolem roku 1340 v trhové vsi Pomuk, jeho otec tady býval rychtářem. Vzdělání získal v cisterciáckém klášteře a později na školách v Praze a v Padově, kde získal doktorát z církevního práva. Po návratu se dostal do služeb arcibiskupa Jana z Jenštejna, pro něhož vykonával funkci generálního vikáře, ta ho stála život. Král Václav IV. se snažil oslabit arcibiskupovu moc tím, že chtěl v kladrubském klášteře zřídit nové biskupství a dosadit tam svého zástupce. Nicméně po smrti kladrubského opata Racka, byl bleskurychle potvrzen právě generálním vikářem Janem z Pomuku opat nový ve službách arcibiskupa. Krále to velice rozzuřilo, takže nechal arcibiskupa a několik jeho důvěrných zatknout, arcibiskup se z toho dostal, ale Jan spolu s několika dalšími byl mučen, to nepřežil, a aby byly odstraněny důkazy toho činu, tak byl shozen 20. března 1393 do Vltavy."

Už krátce po smrti Jana z Pomuku se začaly vyprávět legendy, časem jich přibývalo a původní historická pravda byla upravována a zapomínána, jen tak namátkou jmenujme dvě z nich: Jan zemřel kvůli tomu, že udržel zpovědní tajemství a neprozradil králi co mu při zpovědi svěřila královna po svrhnutí do Vltavy se na hladině řeky rozsvítilo pět světel (proto bývá Jan Nepomucký vypodobněn s pěti hvězdami okolo hlavy) V rodném Pomuku - Nepomuku dnes Jana připomíná třeba expozice v místním muzeu, kde je možné prohlédnout si kromě soch či obrazů třeba také mapu šíření kultu tohoto českého světce. A to není všechno:

"Určitě ho připomíná i kostel, barokní chrám svatého Jana, který prý stojí přesně v místech, kde býval Janův rodný domek," doplňuje Jana Benediktová a dodává, že Jan byl nejen v Nepomuku uctíván už dlouho před svým svatořečením, od něhož v těchto dnech uplynulo 280 let.


I když už je podle kalendáře jaro, zima o sobě v polovině týdne dala výrazně vědět, napadl sníh a teploty se pohybovaly okolo nuly. Co je to ovšem proti dnu, kdy před 135 lety pohřbívali moravského polárníka Otu Kříže, tehdy prý teplota dosahovala -27 stupňů Celsia. Je ovšem pravda, že pohřeb proběhl daleko od domova, na jednom z ostrovů v Severním ledovém oceánu, kam se Kříž vydal s polární expedicí. Výprava byla vcelku úspěšná, objevila souostroví, které pojmenovala po vládnoucím rakousko uherském císaři Země Františka Josefa. Ota Kříž, rodák z Pačlavic na Kroměřížsku, se ale odtamtud už nevrátil, zemřel v pouhých 28 letech na všeobecnou tuberkulózu a kurděje.