Kalendárium

Foto: Štěpánka Budková
0:00
/
0:00

Jak vypadal Karlův most v době úmrtí svého zakladatele? Proč ztratil Přemysl Otakar II. rakouské země? Právě těmto tématům se tentokrát věnuje kalendárium.

Bitva na Moravském poli
Minulé kalendárium připomnělo, jak získal budoucí český král Přemysl Otakar II. rakouské země. Tentokrát se zmíní o tom, jak o ně, o více než 20 let později, zase přišel. Když se v sedmdesátých letech stal skoro neznámý Rudolf Habsburský římským králem, nesl to Přemysl, který se sám ucházel o říšský trůn, velmi těžce. V roce 1276 ho navíc Rudolf přinutil vzdát se některých svých zemí, mezi nimi byly i Přemyslovy rakouské državy. Králi železnému a zlatému patřily napříště už jen české země, do tragické bitvy na Moravském poli zbývaly necelé dva roky.


Foto: Štěpánka Budková
Do středověku zamíříme ještě jednou. 29. listopadu 1378 zemřel v Praze císař a král Karel IV. Karel proslul nejen jako obratný politik, ale také zakladatel mnoha významných staveb. Jednou z nich byl také kamenný most přes Vltavu. Na to, v jaké fázi byla jeho stavba v době císařovy smrti, jsem se zeptala Pavla Smrže z Muzea Karlova mostu.

"Popravdě řečeno, to je docela těžká otázka. My totiž stoprocentní zprávu o tom, že se po Karlově mostě dalo přejít suchou nohou máme až ze začátku 15. století. Předpokládá se ale, že Karlův most byl provozuschopný už od 80. let 14. století, ale nejsou pro to důkazy. Je docela možné, že smuteční průvod šel po Karlově mostě, ale pokud tomu tak bylo, tak, dejme tomu, že v některých částech byl provizorně upraven, aby se po něm dalo přejít."

Foto: Štěpánka Budková
Základní kámen mostu byl položen v roce 1357, uvažovat o jeho stavbě se ale začalo mnohem dříve.

"Zřejmě tady ta myšlenka vznikla už v roce 1342, kdy byl velkou povodní pobořen Juditin most a kdy byl provizorně opraven. Jelikož Karel cílevědomě budoval České království jako základnu pro svou budoucí cestu k římskému trůnu a císařskému titulu a Prahy by se tím pádem stala císařským sídlem, tudíž měla být dostatečně reprezentativní. Asi už v této době vznikly nápady vystavět úplně nový most. Podstatně větší, který by byl odolnější a zároveň také výstavnější."

Kdy byl most dokončen?

"Jak jsem říkal, dalo se po Karlově mostě přejít na začátku 15. století, mluví se o roku 1402, ale úplně se vším všudy, s věžemi, zábradlím atd., to bylo dokončeno až na začátku 16. století. Mezitím byl v 15. století velice silně poškozen velkou povodní - v roce 1432 byl pobořen na třech místech a oprava trvala relativně dlouho. Úplně všechny práce skončily, jak se uvádí, roku 1506."


Karlův most je také motivem jednoho z děl malíře, grafika a teoretika umění Bohumila Kubišty. Jeho tvorba ovlivněná expresionismem, kubismem či fauvismem je dnes velmi ceněna, stačí jmenovat díla jako Kraj lesa, Epileptická žena nebo Oběšený. Autor, který inspiroval řadu dalších výtvarníků, předčasně zemřel před 90 lety.


Emil Hácha a Adolf Hitler
30. listopadu 1938 se prezidentem okleštěného zbytku Československa stal právník Emil Hácha, byl zvolen jako nezávislá, uznávaná osobnost. Po okupaci tzv. druhé republiky se stal státním prezidentem Protektorátu Čechy a Morava a tuto funkci zastával do konce války. Nemocný a psychicky zlomený Hácha, jedna z nejrozporuplnějších postav našich dějin, zemřel 26. června 1945 ve vězeňské nemocnici na Pankráci.