Kateřina Neumannová získala na závěr své kariéry zlato na mistrovství světa

Kateřina Neumannová, foto: ČTK

Lyžařka Kateřina Neumannová obhájila na mistrovství světa v Sapporu titul v běhu na deset kilometrů volnou technikou. Čtyřiatřicetiletá olympijská vítězka tak v posledním velkém závodu své kariéry získala třetí zlatou medaili. Vyhrála s téměř půlminutovým náskokem. Závod vám přiblíží Zdeňka Kuchyňová.

Kateřina Neumannová, foto: ČTK
Kateřina Neumannová vyjížděla na trať poslední. Závod zajela skvěle, nenechala nic náhodě. Fantastickým zrychlením si vytvořila na posledním mezičasu 1700 metrů před cílem vynikající náskok a rozhodla závod. Vedení o 26 sekund nemohla už žádná se soupeřek zlikvidovat. Kateřina Neumanová zajela desítku časem 23:58,4. Za ní zůstaly vítězka skiatlonu Olga Zavjalová z Ruska a třetí dojela Italka Arianna Fillisová. Neumannová měla v cíli velkou radost.

"V minulých letech jsem byla pod větším tlakem, teď už to bylo víc v pohodě, ale chtěla jsem se samozřejmě rozloučit na úrovni a tohle bylo to nejlepší, co se mohlo povést."

Kateřina Neumannová prokázala, že závod na deset kilometrů volnou technikou je její famózní tratí. Vyhrála na ní devět z deseti posledních závodů. Čtyřiatřicetiletá lyžařka využila i takřka ideálního počasí. Předpověď totiž hrozila sněžením. To představuje pro těžší lyžařky, včetně Neumannové komplikace - mohou se bořit. Řekla, že to pro ni nebyl tak jednoduchý závod, jak se mohlo zdát.

Kateřina Neumannová, foto: ČTK
"Jela jsem víceméně na doraz. Po prvním kole jsem vedla pořád o pár vteřin, o 2 - 3, což je samozřejmě málo. Potom na záčátku druhého kola už byl náskok 15 vteřin, což mě uklidnilo, pořád jsem cítila, že mám dost sil. Pak jsem si to snažila kontrolovat a náskok pořád narůstal, takže pravděpodobně ty ostatní v druhém kole trošku zvadly. Myslím, že jsem držela pořád temto a samozřejmě mám hroznou radost."

Kateřina Neumannová byla v pohodě i psychicky. V japonském Sapporu je s ní i její tříletá dcera a navíc už měla stříbrnou medaili ve skiatlonu.

"Já jsem za tu medaili byla ráda. I když není zlatá, tak pro mě má velkou hodnotu. Možná za to může tak trošku nelyžařská atmosféra. Lyžování tu nikoho moc nezajímá. Je to škoda, protože jinak je mistrovství pěkné. Jezdí se tu krásné závody, ale ta atmosféra tady bohužel chybí."

Kateřina Neumannová, foto: ČTK
Jak si trefně postěžoval při závodě televizní komentátor, při závodu chybí v Japonsku nejen atmosféra, ale i Japonci. Zato za Kateřinou Neumannovou přicestovali do daleké 'říše slunce' dva věrní fanoušci až z rodného Písku. S těmi si přiťukla sklenkou šampaňského.

Nejúspěšnější česká běžkyně historie má z osmi mistrovství zatím 2 zlaté, 1 stříbrnou a 2 bronzové medaile. Navíc je majitelkou šesti olympijských medailí, včetně té nejcennější. Poprvé stála na lyžích ve dvou a půl letech, k běžkám se přes sjezdovky, tenis a kajak definitivně vrátila jako čtrnáctiletá. O něco později se jí ujal trenér Stanislav Frühauf, pod jehož vedením vybojovala po krušných začátcích řadu medailí. Asi nejvíc se do paměti sportovního světa zapsal Kateřiny strhující finiš z loňské olympiády v Turíně.

Před mistrovstvím světa jí bylo čtyřiatřicet a už dříve oznámila, že po zimě se závody končí. V Sapporu ji ještě čeká čtvrteční štafeta a pak dokončí Světový pohár. Kateřinu Neumanovou však uvidí diváci v roli moderátorky při pořadu Sportujeme s Katkou.