Každá dvacátá dívka má problém s jídlem
Každá dvacátá dívka má chorobný problém s jídlem. Anorexií nebo bulimií navíc trpí v Česku stále častěji velmi mladé dívky. Výjimkou nejsou ani osmileté pacientky, toužící po hubeném a krásném těle. O poruchách příjmu potravy nyní robíhá v Praze mezinárodní konference.
Už jsme si zvykli, že se na nás z módních magazínů dívají extrémně štíhlé krásky nebo mladíci s vypracovaným tělem. Těm se většina lidí nepodobá, ale řada by chtěla. Zvláště ženy ve věkové skupině mezi patnácti a pětadvaceti lety. Až pět procent z nich trpí poruchou příjmu potravy. Ročně přibude až tisíc nových pacientů. Mentální anorexie či bulimie se však nevyhýbá ani mužům. Varovný je případ teprve 16ti letého nadějného sportovce. Na psychiatrii se dostal po dvou letech přejídání a následného zvracení. Kvůli sportu si hlídal váhu, ale zároveň se nechtěl připravit o jídlo. Jak se časem ukázalo, k problému přispěly i příliš velké sportovní nároky rodičů. Muži jen málokdy přiznají, že poruchou příjmu potravy trpí. Dívek je však víc. Navíc se snižuje jejich věk, říká Eva Syková, ředitelka Ústavu experimentální medicíny Akademie věd.
"Stalo se takovou módou, že čím je žena hubenější, tím je hezčí. To je samozřejmě nesmysl. Celá řada modelek, které umírají, jsou velice špatným příkladem pro celou populaci mladých žen i žen ve středním věku, což potom vede k neplodnosti nebo dokonce ke smrti těchto žen. Je to patologická situace, kterou by si společnost měla uvědomit a mělo by to vést i k určitým omezením aktivit, které stimulují společnost k tomu, aby mladé dívky byly téměř nuceny k tomu, aby nejedly vůbec."
I ve světě modelingu se začíná bít na poplach. Například ve Španělsku zakázali vyzáblým modelkám vstup na molo. Není to tak dlouho, co dvě jihamerické modelky zemřely hladem. Ale nemusíme chodit daleko. Byl rok 2004 a Miss sympatie se tehdy stala Pavla Sudová, dívka s 56 kilogramy. Kariéru měla před sebou, ale přišla drastická dieta a nakonec neuvěřitelných 32 kilo a málem smrt. Se svojí nemocí se Pavla svěřila pořadu Top televize Prima."Ten člověk je strašně sobecký. Nemyslí na nic jiného než na sebe, co on chce, a nekouká na ostatní."
"Já jsem ji navštěvovala v nemocnici, a říkala jí: Pavlo vem si to k jídlu, z toho nepřibereš, ať máš alespoň nějaké vitamíny. Ale ona neposlouchá, má svoji hlavu, ti lidi mají svůj svět a nevnímají nás,"
dodává její kamarádka vicemis Michaela Wostlová. Dnes žije Pavla Sudová normálním životem, přibrala 20 kilo, ale vyhráno ještě nemá. Anorexie se může vrátit.
Kromě touhy stát se modelkou stojí za anorexií často i posměch kamarádů nebo někoho z rodiny. Například osmileté pacientce se spolužačky ve školce posmívaly, že je "tlustá bába". Pospěch spolužáků může spustit mechanismus anorexie i ve vysším věku. K hubnutí dohnal i osmadvacetiletého vysokoškoláka, který při 180 centimetrech vážil necelých čtyřicet kilo. A jaká je úspěšnost léčení? Zdaleka ne stoprocentní. Anorexii úspěšně zdolá jen třetina pacientů.