Královna je v jednom kole

Martina Sáblíková, foto: ČTK
0:00
/
0:00

V jednom kole je v těchto dnech rychlobruslařka Martina Sáblíková, jež se od soboty pyšní titulem Sportovec roku 2007 v České republice. V neděli k tomu vybojovala na mistrovství Evropy v ruské Kolomně bronzovou medaili ve víceboji. V pondělí se krátce objevila v Praze. Převzala korunku pro českou sportovní královnu, rozdala rozhovory novinářům, absolvovala on-line povídání na internetu s fanoušky a večer odcestovala do italského střediska Collalbo k dalšímu tréninku. A jaké jsou její dojmy z posledních dnů?

Martina Sáblíková, foto: ČTK
Tato sympatická mladá sportovkyně všechny překvapuje svou bezprostředností a skromností. Co ji potěšilo více - domácí titul Sportovec roku 2007 nebo bronz z evropského šampionátu?

"Já tohle moc nerozlišuji. Pro mne je medaile nebo vítězství docela na stejném místě, ale samozřejmě jsem strašně ráda, je to neuvěřitelný pocit. V neděli ráno mi trenér pogratuloval, přinesl kytku a bonboniéru a řekl mi, že jsem se stala vítězkou ankety Sportovec roku. Já jsem si říkala, že by to mohlo být kolem pátého, třetího místa, ale bylo nad moje očekávání, takže jsem spokojená. Já bych mezi vítěze dávala Barboru Špotákovou, Romana Šebrleho a Šárku Záhrobskou."

Martina Sáblíková, foto: ČTK
Bronzovou medaili na mistrovství Evropy ve víceboji v ruské Kolomně vybojovala Martina Sáblíková především díky skvělému výkonu na své parádní trati 5000 metrů. Na šampionátu obhajovala zlato z loňska, a hrozilo, že na medaili nedosáhne. Po triumfu v poslední disciplíně se na stupně vítězů dokázala posunout z šestého místa. Je nakonec spokojená s bronzem?

"Já jsem za něj strašně ráda, protože už jsem po těch třech tratích myslela, že to nedopadne. Takže jsem opravdu ráda, že ten bronz mám. Cítím se hodně podobně, když jsem minule vyhrála."

Jak sama přiznala, před posledním závodem už příliš nevěřila, že může medaili získat. Od toho ale mimo jiné má trenéra Petra Nováka, aby ji správně motivoval:

Martina Sáblíková, foto: ČTK
"Určitě, já jsem tam právě od toho, abych ji dokázal motivovat, když se zdá věc ztracená. Někdy ji motivuji tím, že ji chci naštvat. To podle nálady, jak se mi Martina jeví, protože ona chce opravdu vyhrávat, ne prohrávat. Měla už zlato na 'trojku', a teď věděla, že by mohla mít další na 'pětku', ale přece jen ji lákala ta všestrannost, ten čtyřboj, mít nějakou medaili. Tím pádem, když získá bronzovou, potvrdí výkonnost z minulých let. No a Martina tomu přestávala věřit. Já jsem se do ní malinko trefoval, takže mě poslala někam k šípku těsně před startem. Ale nakonec si myslím, že to bylo to správné namotivování, protože Martina pak za tím šla docela tvrdě a dokázala to."

Pokud jde o titul sportovce roku 2008, Martina Sáblíková favorizuje medailisty letních olympijských her v Pekingu. "I kdybych vyhrála úplně všechno, tak to asi nebude stačit. Olympiáda je přeci daleko víc,"řekla uznale. I ona však má letošní vrcholy sezony ještě před sebou:

"Čeká mě mistrovství světa, čeká mě mistrovství světa ve čtyřboji na jednotlivých tratích. Myslím si, že Sportovec roku 2008 se opravdu bude odehrávat mezi účastníky olympijských her. Já fandím atletům a všem, co tam budou, přeji všechno nejlepší a ať se jim ta zlatá medaile všem pokud možno povede."

Pak už ale měla Martina Sáblíková napilno. Ani se nestihla zastavit doma ve Žďáru nad Sázavou. Její sezona se totiž teprve rozbíhá.

klíčové slovo:
spustit audio