Krizové telefonní linky jsou v období vysvědčení nejvytíženější

Na školách v Česku se rozdávalo pololetní vysvědčení. Pro některé příjemná událost, pro jiné traumatický zážitek, který vede až k útěkům z domova a bohužel v několika případech i k sebevraždám. Právě v těchto dnech jsou proto ve zvýšeném provozu telefonní linky, na něž se mohou děti i jejich rodiče obracet. Více se dozvíte od Zdeňky Kuchyňové.

Jednou z novinek je telefonní linka s názvem "vzkaz domů". Funguje teprve krátce - od 1. září loňského roku. Slouží především dětem a mladým lidem, které situace v rodině, ve škole nebo v ústavním zařízení donutí k útěku. Jak uvedla vedoucí linky Šárka Laipoldová, za první čtyři měsíce provozu zaznamenali téměř 10 tisíc telefonátů.

"528 se týkalo opravdu konkrétního, naléhavého problému, kdy to dítě bylo ve velmi tíživé situaci. Z tohoto čísla bylo celkem 38 procent dětí na útěku z domova, 6 procent se bálo domů vrátit a 8 procent dětí o útěku uvažovalo."

Svoje poslání má linka už v názvu "vzkaz domů". Prvotním úkolem je tedy předávání vzkazů buď od dítěte rodiči nebo naopak. Děti volají z několika důvodů. Buď již od rodičů utekly a vzkazují, že jsou zdravé, domů se ale vrátit nechtějí. Nebo by se rády vrátily, ale mají strach, nevědí, jak je rodiče přijmou. Někdy se teprve na útěk připravují a hlavně potřebují, aby si s nimi někdo popovídal. Ze statistik se zjistilo, že nejčastěji utíkají z domova dívky.

"Tím věkem je 14 až 17 let. Tyto děti většinou pocházejí z úplných rodin s vlastními rodiči, což je velmi zajímavé, protože lidé si často myslí, že jsou to neúplné rozvrácené rodiny, ale není tomu tak."

Důvody k útěku mohou být různé - problémy v rodině, ve škole či velká hádka. Jeden případ za všechny. Jedenáctiletá Veronika se pohádala s matkou, sbalila si batoh a utekla z domova. Ještě týž večer jí ale začalo být smutno, neměla kam jít, ale zavolat domů se bála. Tak vytočila číslo Linky "vzkaz domů" a díky tomu spala v noci ve své posteli.

Existenci linky oceňuje i policie, jak potvrdila podplukovnice Alena Plšková.

"Pokud rodiče volají a vyhlašují pátrání po ztraceném dítěti, tak máme možnost jim říct, že mohou nechat vzkaz i na této lince, což se nám v několika případech už vyplatilo. Všichni naši policisté jsou těmito čísly vybaveni, takže ví, že mohou tento vzkaz přenechat a o tom ta spolupráce je."

I rodiče často potřebují poradit s výchovou svých dětí a pro ně je zřízena další linka - rodičovská. Pomoc jim zde poskytne obvykle psycholog nebo dětský lékař. Jak uvedl odborný garant linky Viktor Bosák, školní problémy tvoří asi 12 procent telefonátů.

"Asi nejtypičtější telefonát je toho typu, že 'kluk se pořád učí, nikam nechodí a dostává čtyřky, eventuálně i horší známky'. Takže to je takový typický obrázek. Poměrně časté jsou stížnosti rodičů směrem třeba k učitelům nebo ke škole, že je dítě šikanováno a podobně."

Útěky z domova se množí právě v období vysvědčení a také v tento den jsou telefonáty rodičů na linku nejčetnější.