Kvůli J. Čunkovi se vládní koalice zřejmě nerozpadne

Jiří Čunek, foto: ČTK

I když současným hlavním úkolem Topolánkova kabinetu je prosadit reformu veřejných financí, vztahy mezi vládními stranami se alespoň navenek vyhrocují spíše kvůli osobě vicepremiéra Jiřího Čunka. Zatímco koaliční partneři by raději vládli bez něj, lidovci svého šéfa opakovně podpořili. Jsou spory kolem Čunka skutečnou hrozbou pro stabilitu vládní koalice, nebo jen nevinnou výměnou názorů?

Jiří Čunek, foto: ČTK
Narážky na Romy jako opálené lidi, kteří dělají s rodinou binec a na náměstí rozdělávají ohně přišly v krajně nevhodnou chvíli. Slova Jiřího Čunka zazněla krátce před Mezinárodním dnem Romů, který letos připadl na Velikonoční neděli. Vicepremiér přitom stále čelí obvinění z korupce. A to v době, kdy vládní koalice ani ve vlastních řadách nemá jistou podporu pro připravovanou reformu veřejných peněz. Čunek odstoupit nechce, lidovci jej stáhnout odmítli. Zelení stále hlasitěji naznačují, že situaci by měl vyřešit premiér Mirek Topolánek. Ten říká, že by byl raději, kdyby vicepremiéra odvolávat nemusel a lidovci svého předsedu přesvědčili sami.

Jiří Čunek se ale podle svých víkendových slov už dále nechce "nechat okopávat" a hodlá se bránit tvrději. Nemohou vyhrocující se vztahy ohrozit další trvání vlády? Odpověď na tuto otázku jsme hledali u politologa Jana Bureše.

Nejprve nás ale zajímaly výchozí pozice jednotlivých stran: "U Strany zelených si myslím, že skutečně hraje velký důvod ta ideologická rovina. Dokonce si myslím, že může dojít i k určitému nesouladu mezi názory těch politiků, lídrů Strany zelených a jejich voličů. Protože se ukazuje z průzkumu veřejného mínění, že v podstatě velká část občanů bez rozdílu politické preference s těmi názory Jiřího Čunka na Romy sympatizuje. Ovšem Strana zelených vybudovala svůj program a svoji ideologii mimo jiné na obhajobě menšin. Tak pochopitelně dost dobře nemůže couvnout z tohoto postoje."

Šéfa ODS a premiéra Mirka Topolánka podle Bureše skutečně svazuje obava z destabilizace vlády a případného odchodu lidovců z koalice: "Pro ODS je dneska mnohem důležitější tu vládu udržet a provést aspoň částečně reformy, které ODS slibovala před volbami, než udělat z této jedné otázky kardinální problém, kvůli kterému by ta vláda měla padnout."

Lidovci však svého předsedu zatím vždycky podpořili. Důvody, proč křesťanská strana stojí za svým lídrem pevněji, než se ještě nedávno dalo očekávat, jsou ale podle politologa Jana Bureše veskrze pragmatické: "Já se domnívám, že Lidová strana se v podstatě snaží držet většiny veřejného mínění, které spíš ukazuje, že lidé jsou na straně předsedy Čunka, pokud jde o názor na řešení romské problematiky. Čili tady Lidová strana samozřejmě, protože je dneska v určité krizi, pokud jde o procenta voličů, tak se zřejmě domnívá, že právě toto je téma, na kterém by mohla získat nové hlasy."

K tomu lidovci podle Bureše trpí určitou personální krizí a nedostatkem osobností, které by mohly stranu úspěšně vést a reprezentovat. Právě tato slabá místa lidovců, která jim brání obětovat Jiřího Čunka, by ale podle politologa Jana Bureše zároveň oslabovala KDU-ČSL i v případném sporu s premiérem Topolánkem: "Pokud by totiž nakonec Mirek Topolánek odvolal Jiřího Čunka z vlády, tak ještě to nemusí znamenat pád koalice v případě, že samo vedení KDU-ČSL si vyhodnotí tu situaci tak, že je pro ně v tuto chvíli, a to já si myslím že by to tak dopadlo, že je pro ně v tuto chvíli podstatnější zůstat ve vládě, než se dostat do opozice a tím ještě více zmarginalizovat tu svoji roli na politické scéně."

Stejně tak si Jan Bureš myslí, že ani zelení se jen tak lehce nevzdají své účasti ve vládě, a proto považuje možný rozpad vládní koalice za velmi málo pravděpodobný.