Lázně tvrdí, že bez pomoci státu nevydrží víc než měsíc a půl

Foto: Oskar Heiße, Pixabay / CC0

České léčebné lázně žádají vládu i zdravotní pojišťovnu o pomoc. Tvrdí, že jim kvůli opatřením proti šíření koronaviru hrozí zánik. Žádají o zálohové platby i vyšší platby za ošetřovací den po opětovném rozjezdu. Lázně by také chtěly od státu podporu pro zaměstnance, kteří jsou nyní doma.

Foto: Oskar Heiße,  Pixabay / CC0

Prezident Svazu léčebných lázní Eduard Bláha uvedl, že lázně jsou jediným zdravotnickým sektorem, který byl vládními usneseními postupně celý uzavřen a přišel zcela o tržby. Vláda už dřív v rámci opatření proti šíření nového koronaviru zakázala lázeňským zařízením přijímat do péče nové klienty.

"To bude mít obrovské dopady a budeme se je muset snažit eliminovat, tam se bez pomoci státu neobejdeme."

Podle Bláhy se můžou škody způsobené výpadkem v tržbách vyšplhat v Česku až na miliardu korun.

Lázně jsou připravené investovat předchozí zisky, ale rezervy nejsou nevyčerpatelné. Jak dodal, bez účinné a rychlé pomoci státu, respektive zdravotních pojišťoven, nevydrží více než měsíc a půl. Pomoc bude potřeba i v době očekávaného a velmi pomalého rozjezdu.

V lázních jsou poslední klienti, začátkem dubna budou přerušovat provoz

V současné době ještě léčebné pobyty klientů v mnoha lázních dobíhají.

Lázně Bohdaneč,  foto: Txllxt TxllxT,  Wikimedia Commons,  CC BY-SA 4.0
"Tím, že klienti nastupovali na lázeňské rehabilitační pobyty, tak zhruba kolem Velikonoc by měli končit poslední,"říká obchodní ředitelka Lázně Teplice v Čechách Iveta Sližková. Do bazénů a termálů s léčivou vodou se ale už klienti nedostanou.

Některé lázně začínají propouštět

Některé lázně už oznámily propouštění. Například od 3. dubna přeruší provoz Léčebné lázně Bohdaneč. Léčí pohybové ústrojí a ročně sem přijelo asi 11 tisíc hostů. Z 320 zaměstnanců tu postupně propustí 80.

Propouštění chystají i jedny z nejstarších moravských lázní Teplice nad Bečvou. Činnost přeruší k 9. dubnu a o práci postupně přijde 150 lidí. To je téměř polovina všech zaměstnanců, řekla ČTK výkonná ředitelka lázní Bohdana Opočenská. Lázně podle ní nepočítají s tím, že se hned vrátí do původních kolejí. Hodně klientů je v seniorském věku a může o nich přetrvávat obava o zdraví, kdyby se účastnili hromadných akcí.

Lázně chtějí nabízet novinky

Adam Vojtěch,  foto: ČTK / Vít Šimánek
Lázně Bohdaneč chtějí po skončení krizových opatření urychlit výstavbu nových a modernizovat stávající lázeňské domy. Chtějí se ubírat cestou medical spa, což je odpočinek, relaxace s přidanou hodnotu léčby, fyzioterapie a lékařských konzultací. Také Teplice nad Bečvou chystají i týdenní pobyty pro dovolenou.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) řekl, že vláda bude ekonomické otázky fungování lázní řešit. Podle něj je také možné zapojit další kapacity lázní pro lidi s onemocněním způsobeným koronavirem, v Lázních Toušeň připravuje Nemocnice na Bulovce 70 lůžek.