Lidé v Třebíči demonstrovali proti vedení radnice

Prasátka se jmény starosty a místostarostů zapíchnutá v hromádce hnoje na náměstí v Třebíči, foto: ČTK

Lidé v Třebíči vyšli do ulic a požadovali odstoupení vedení radnice. Městu vyčítají neprůhlednou politiku a arogantní chování.

Prasátka se jmény starosty a místostarostů zapíchnutá v hromádce hnoje na náměstí v Třebíči,  foto: ČTK
Stává se velice zřídka, aby lidé demonstrovali proti svým radním. Naopak místním politikům věří podle průzkumů veřejného mínění nejvíc lidí. V Třebíči je však situace jiná. Před radnici přišlo na 1500 lidí. 'Uher, Mastný, Mašek - sbalte si pár tašek' - stálo na jednom z transparentů, který vystihoval náladu demonstrujících. Z vedení města přišel mezi lidi jen starosta Ivo Uher. Podle něj je v Třebíči vše v pořádku a za situaci mohou pouze média.

Foto: ČTK
"Radnice i město funguje tak, jak má. A jestli se tady objevila nějaká mediální pěna, tak já si myslím, že to skutečně není nic víc, než jenom ta mediální pěna."

Krátké vystoupení starosty provázel smích a pískot i létající vajíčka. Nespokojenost občanů odstartovalo několik skandálů - od střílení na služebně městské policie přes údajné machinace s pozemky až po zrušení komunikace s novináři. Lidem se také nelíbí, že ODS po loňském vítězství v komunálních volbách nedokázala sestavit pravicovou koalici. Namísto toho se rozštěpila a ve spolupráci se sociálními demokraty a lidovci vládne s podporou komunistů.

Ale je toho víc. Místostarosta Miloš Mašek údajně napadl štáb České televize, který natáčel jednání zastupitelstva. Televize ukázala některé radniční transakce - například směnu silnic a chodníků za parcely pro stavbu bytů. Nejhůř z celé situace nakonec vyšel mluvčí radnice Ivan Přibík. Za to, že vedení města dopředu o natáčení neinformoval, dostal pokutu a nakonec opustil práci. Chování radních před kamerami a odstranění mluvčího přišlo na přetřes i při demonstraci, říká obyvatelka Třebíče Jarka Sládková.

Foto: ČTK
"Mě sem přivedl strach z návratu totalitního režimu. Děje se to delší dobu, ale myslím, že tím manuálem, který dostal pan Přibík, se to jen potvrdilo."

"Je podstatné, aby sem lidi sešli a vyjádřili svůj názor, aby ti lidé, kteří radnici neumí vést dobře, odstoupili,"

dodává Milan Šťastný. Starosta Ivo Uher se k požadavkům na rezignaci vyjádřil takto.

Starosta Třebíče Ivo Uher  (uprostřed),  foto: ČTK
"To je přece otázka nějakého jednání se zastupiteli. Zastupitelé volí vedení města, zastupitelé ho odvolávají."

Opozice chce svůj pokus o odvolání vedení města zopakovat znovu tento čtvrtek.

Jsou i jiná města, kde lidé ostře kritizují rozhodování svých radních. Jakou šanci má však občan, když se mu některé obchody města nelíbí? Zatím žádnou. Podle zákona není totiž tím, kdo se může špatným hospodařením radních cítit poškozený. To by musela napadnout třeba firma, která se o prodávaný majetek také zajímala, ale neuspěla. Situaci by mohla změnit novela zákona o obcích, kterou však starostové kritizují. Lidé by se například mohli vyjadřovat ke každému bodu jednání. Dnes je to možné jen na začátku celé schůze. Starostové však namítají, že jeden notorický stěžovatel dokáže zablokovat celé jednání.