Mezinárodní krajanský festival v Praze skončil, chystá se už ale jeho další ročník
Pátečním setkáním v Grabově vile na Praze 8 skončil 1. ročník Mezinárodního krajanského folklorního festivalu. Sjelo se na něj kolem dvou set účastníků především z východoevropských zemí. Soubory z Ukrajiny, Rumunska, ale i ze Slovenska vystoupily se svým programem v Salesiánském divadle v pražských Kobylisích.
"Bylo to krásné. Nebylo to samozřejmě o špičkovém umění, ale o nadšení, radosti, dobré vůli."
Soubory jako Bohemia z Melitopolu, Slavíček z Temešváru, Krajanský spolek Volyňských Čechů ze Žitomyru, Česká rodina z Oděsy, Stromovka z Dubna nebo Matice volyňská z Lucku s sebou přivezly nejen ukázky ze svého repertoáru, ale i lidové kroje, ve kterých vystupují. Pro krajany z Ukrajiny šlo často o vůbec první cestu do Prahy:
"Nám se tady moc líbilo, protože tu bylo všechno báječné. Lidi, kteří nás potkávali, k nám byli moc dobří. Počítám, že první krajanský festival je jenom počátek a že bude ještě pokračovat,"
řekla při závěrečném setkání krajanů Antonina Ponomarenko z Dubna. Sergej Mikula ze Žitomyru litoval, že v Praze mohl být jen pár dní:
"Festival měl velmi vysokou úroveň, moc se nám v Čechách líbilo. Je škoda, že tak rychle odjíždíme. Rádi bychom tu ještě zůstali a poznali mnoho míst, která jsme dosud neviděli."
Naopak děti z Ukrajiny jezdí do Čech pravidelně díky ozdravným a vzdělávacím programům, které hradí český stát. Káťa ze souboru v Dubně je v Česku už popáté:"Mně se líbí Praha, Karlův most, orloj. Chodím čtyři roky na češtinu, zpíváme a tak."
Děti tu mají v repertoáru i písničky současné české skupiny Maxim Turbulenc.Letošní festival sotva skončil, jeho organizátoři podle Věry Doušové ale už teď přemýšlejí nad dalším ročníkem:
"Všichni se na to ohromně těší, všichni si už teď zamlouvali svoji účast. Bylo tady i několik zástupců souborů, které nepřijely. Jejich vedoucí se ale přijeli podívat, jak to probíhá, a už se se mnou předběžně domlouvali, že by příště přijeli s celým souborem."
Mezinárodní krajanský festival chce i v příštím roce podpořit také Folklorní sdružení České republiky. Potvrdil to jeho předseda Zdeněk Pšenica:
"Naše představa je, že tento festival by se měl zařadit do struktury našich členských festivalů. Takže si myslím, že v nejbližších letech bude tento krajanský festival součástí FOSu jako jiné festivaly v tomto státě."
Foto: Martina Stejskalová