Mezinárodní krajanský festival v Praze skončil, chystá se už ale jeho další ročník

Krajanský spolek Volyňských Čechů ze Žitomyru

Pátečním setkáním v Grabově vile na Praze 8 skončil 1. ročník Mezinárodního krajanského folklorního festivalu. Sjelo se na něj kolem dvou set účastníků především z východoevropských zemí. Soubory z Ukrajiny, Rumunska, ale i ze Slovenska vystoupily se svým programem v Salesiánském divadle v pražských Kobylisích.

Grabova vila
Byla pro ně připravena i prohlídka Senátu nebo Českého rozhlasu, promítání krajanských dokumentárních filmů, výuka českých lidových tanců a návštěva pražských kulturních zařízení.

Věra Doušová
A jak průběh festivalu hodnotí jeho hlavní organizátorka Věra Doušová z občanského sdružení Sedm paprsků?

"Bylo to krásné. Nebylo to samozřejmě o špičkovém umění, ale o nadšení, radosti, dobré vůli."

Soubory jako Bohemia z Melitopolu, Slavíček z Temešváru, Krajanský spolek Volyňských Čechů ze Žitomyru, Česká rodina z Oděsy, Stromovka z Dubna nebo Matice volyňská z Lucku s sebou přivezly nejen ukázky ze svého repertoáru, ale i lidové kroje, ve kterých vystupují. Pro krajany z Ukrajiny šlo často o vůbec první cestu do Prahy:

"Nám se tady moc líbilo, protože tu bylo všechno báječné. Lidi, kteří nás potkávali, k nám byli moc dobří. Počítám, že první krajanský festival je jenom počátek a že bude ještě pokračovat,"

řekla při závěrečném setkání krajanů Antonina Ponomarenko z Dubna. Sergej Mikula ze Žitomyru litoval, že v Praze mohl být jen pár dní:

"Festival měl velmi vysokou úroveň, moc se nám v Čechách líbilo. Je škoda, že tak rychle odjíždíme. Rádi bychom tu ještě zůstali a poznali mnoho míst, která jsme dosud neviděli."

Krajanský spolek Volyňských Čechů ze Žitomyru
Naopak děti z Ukrajiny jezdí do Čech pravidelně díky ozdravným a vzdělávacím programům, které hradí český stát. Káťa ze souboru v Dubně je v Česku už popáté:

"Mně se líbí Praha, Karlův most, orloj. Chodím čtyři roky na češtinu, zpíváme a tak."

Soubor Stromovka z Dubna
Děti tu mají v repertoáru i písničky současné české skupiny Maxim Turbulenc.

Letošní festival sotva skončil, jeho organizátoři podle Věry Doušové ale už teď přemýšlejí nad dalším ročníkem:

"Všichni se na to ohromně těší, všichni si už teď zamlouvali svoji účast. Bylo tady i několik zástupců souborů, které nepřijely. Jejich vedoucí se ale přijeli podívat, jak to probíhá, a už se se mnou předběžně domlouvali, že by příště přijeli s celým souborem."

Mezinárodní krajanský festival chce i v příštím roce podpořit také Folklorní sdružení České republiky. Potvrdil to jeho předseda Zdeněk Pšenica:

"Naše představa je, že tento festival by se měl zařadit do struktury našich členských festivalů. Takže si myslím, že v nejbližších letech bude tento krajanský festival součástí FOSu jako jiné festivaly v tomto státě."

Foto: Martina Stejskalová