Ministerstvo kultury užívá nelegální software

Ustálené rčení o kozlovi v roli zahradníka se naplnilo v případě ministerstva kultury. Úřad, který by měl pečovat o dodržování autorských práv, užívá možná až na třech čtvrtinách svých počítačů nelegální software.

Foto: ČTK
Informaci, že české ministerstvo kultury z valné většiny pracuje s pirátskym softwarem, přinesl internetový deník Aktuálně.cz s odvoláním se na audit, který na ministerstvu proběhl. Že nešlo o novinářskou kachnu, potvrdil Českému rozhlasu sám ministr kultury Martin Štěpánek: "Ten dokument zřejmě unikl odsud z ministerstva kultury a pokud se to potvrdí, tak bych chtěl jenom upozornit, že samozřejmě se obrátíme na soud nebo na policii, protože pravděpodobně podáme žalobu na neznámého pachatele pro únik služebních či důvěrných informací a pro porušení minimálně obchodního tajemství."

Na otázku, zda by se ministr neměl raději zaměřit na odstranění problematické situace a případný postih viníků, Štěpánek odpověděl zdůrazněním právě svých zásluh v řešení této kauzy: "Já jsem sám ten audit zadal, protože se mně zdálo tady na ministerstvu cosi podezřelého v celé správě IT sítě. Takže my ten audit velice podrobně studujeme a samozřejmě hodláme udělat v co nejbližší době náležitá opatření."

Prosazováním bezpečného a legálního digitálního světa se podle svých stanov zabývá mezinárodní organizace BSA. Mluvčí její české pobočky Jan Hlaváč je případem šokován: "Toto ministerstvo má pod křídly veškeré záležitosti, které se týkají autorského práva. Pro mě to je šok a je to skandální."

Vzhledem k tomu, že úřad pracuje s pirátskými kopiemi zejména operačního systému Windows a kancelářské sady Office, obrátí se resort kultury podle ministra Štěpánka v první řadě na firmu, z jejíž dílny tyto produkty pocházejí: "Samozřejmě,že se budeme kontaktovat s firmou Microsoft, abychom zamezili tomuto úniku. A samozřejmě, že v případě - pakliže nám to naše finanční prostředky dovolí, a to musí dovolit - tak se samozřejmě bude celý ten software, který se tady používá, legalizovat."

Otázce možných postihů Martin Štěpánek nevyhýbá: "Pakliže k tomu bude důvod, tak samozřejmě se určitým způsobem nějak potrestáme, ale potrestáme samozřejmě i ty, kteří tento zmatek způsobili. Jsou to moji předchůdci například. Já tady nejsem od začátku ministerstva kultury, přece."

Mnohem důležitější, než případné tresty, ale zřejmě bude neotálet s řešením situace, protože ministr Štěpánek přiznává, že zatím stále běží a ještě nějakou dobu poběží tři čtvrtiny počítačů úřadu na nelegálním software. A i když tvrdí, že se na to budou muset prostředky najít, odhadovaný milion korun není úplně bezvýznamná suma. Co by se mělo stát, kdyby resort tyto peníze přece jenom rychle nenašel? Podle českého mluvčího BSA Jana Hlaváče platí i pro ministerstvo stejné pravidlo, jako pro každou jinou právnickou nebo fyzickou osobu: "Pokud člověk na to nemá, tak by měl rozhodně ten software odinstalovat a dál nepoužívat. To, že prostě na to nejsou peníze, to není omluva."